لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۷

سخنان باراک اوباما پيرامون برنامه دفاعی آمريکا


Жара! Жара! Опять жара!!!
Жара! Жара! Опять жара!!!

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه طی سخنانی در وزارت دفاع آمریکا پیرامون برنامه دفاعی آمریکا سخنانی ایراد کرد.

آقای اوباما گفت: ایالات متحده آمریکا قویترین نیرو برای برقراری و حفظ آزادی و امنیتی است که تا کنون جهان به خود دیده است. این بدان دلیل است که این کشور از آزموده ترین ارتش با بهترین رهبری و مدرنترین جنگ افزار برخوردار است.

ملت آمریکا در قبال همه افراد نیروهای مسلح که برای آمریکا جانفشانی می کنند مسؤلیت دارد. ما مسؤلیم برای افراد نیروهای مسلح هدفهای مشخصی تعیین کنیم و تنها هنگامی آنها را به مأموریت نظامی اعزام کنیم که واقعاً ضروری باشد و آنها را با مدرنترین تجهیزات نظامی مجهز کنیم.

طی سه سال گذشته ما چنین مسؤلیتی را به خوبی انجام داده ایم و کماکان ادامه خواهیم داد. به برکت جانفشانیهای سربازان ما جنگ عراق را به پایان بردیم، رهبری القاعده را از میان برداشتیم و در افغانستان به پیشرفتهای قابل توجهی نائل آمدیم به نحوی که مردم آن کشور توانسته اند بخش بزرگی از مسؤلیت کنترل امنیت کشور خود را بدست بگیرند.

آقای اوباما در ادامه سخنان خود گفت: ما اینک دهه جدیدی را آغاز می کنیم. سه سال پیش ۱۸۰ هزار سرباز در عراق و افغانستان داشتیم، امروز شمار سربازان در آن کشور به نصف تقلیل یافته است و همزمان با انتقال مسؤلیت به افغانها سربازان بیشتری به خانه های خود برمی گردند. جان کلام اینکه ما توانسته ایم از کشور و از ملت خود دفاع کنیم و امروز ما در وضعیت امن تری زندگی می کنیم، و همه مردم آمریکا، زن و مرد باید از این پیروزیها برخود ببالد.

این موفقیت ملت ما را در مرحله انتقال قرار می دهد. بدین معنا که در حالی که سربازان ما در افغانستان می جنگند موج جنگ در آن منطقه فروکش کرده است و ما مسؤلیت داریم که درباره میزان نیرویی که در آنجا لازم داریم برنامه ریزی کنیم.

در عین حال ما باید قدرت اقتصادی خود را که پایه تفوق ما در جهان است تقویت کنیم. برای این منظور سال گذشته کنگره قانون کنترل بودجه را به تصویب رساند که بر اساس آن مصارف بودجه ای کاهش خواهد یافت.

همچنین بودجه دفاعی ما مورد بازنگری قرار خواهد گرفت به نحوی که با الزامها و نیازهایی که به سرعت در جهان در حال تغییر است مطابقت کند. در این راستا اولیتهای دفاعی و هزینه ها طی دهه آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اندازه و ساختار ارتش ما و بودجه دفاعی بر اساس یک استراتژی تعیین خواهد شد به علاوه ما باید از تاریخ درس بگیرم و اشتباهات گذشته را تکرار نکینم و ارتش خود را همواره آماده نگاه داریم.

ما تصمیم داریم حضور خود را در حوزه اوقیانوس آرام گسترش دهیم و کاهش بودجه دفاعی به قیمت از دست دادن این منطقه حساس تمام نخواهد شد. ما تصمیم داریم کماکان در مشارکت با متحدین خود از جمله سازمان ناتو سرمایه گذاری کنیم. ما تصمیم داریم در خاورمیانه مراقب و هشیار باقی بمانیم. ما تصمیم داریم روشهای منسوخ دوره جنگ سرد را کنار بگذاریم و در زمینه های اطلاعاتی، نظارت، بازبینی، تجسسی ، عملیات ضد تروریسم و مقابله با سلاحهای کشتار گروهی سرمایه گذاری کنیم تا بتوانیم در محیطهای خصمانه با دشمن مقابله کنیم.

درست است که ارتش ما کوچکتر خواهد شد اما جهانیان باید بدانند که ایالات متحده آمریکا قصد دارد تفوق نظامی خود را کماکان حفظ کند و نیروهای مسلح خود را آگاه، انعطاف پذیر و آماده برای برخورد با هر وضعیت اضطراری و هر نوع تهدید نگاه دارد.

XS
SM
MD
LG