لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

تصویب افزایش سقف استقراض در مجلس نمایندگان آمریکا


جان بینر (در چپ) رییس مجلس نمایندگان آمریکا
جان بینر (در چپ) رییس مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا طرح افزایش سقف استقراض آمریکا و کاهش هزینه ها را تصویب کرد.

سقف قانونی بدهی های دولت آمریکا باید تا روز دوم ماه اوت افزایش یابد تا دولت بتواند دیون خود را بدون تاخیر پرداخت کند.

در رای گیری دوشنبه شب، ۲۶۹ عضو مجلس نمایندگان آمریکا به این طرح رای مثبت و ۱۶۱ نفر نیز به آن رای منفی دادند.

گبریل گیفوردز نماینده دموکرات ایالت آریزونا که در ماه ژانویه بر اثر اصابت گلوله به سرش مجروح شده بود، به طور غیر منتظره ای با حضور در مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه در رای گیری شرکت کرد.

مصوبه مجلس نمایندگان به دولت آمریکا اجازه می دهد برای پرداخت بدهی های خود وام بگیرد و همزمان در ۱۰ سال آینده، هزار میلیارد دلار از هزینه های خود بکاهد.

این طرح از حمایت فراگیری برخوردار نیست. برخی از محافظه کاران می گویند این طرح به میزان کافی از هزینه ها کم نمی کند. لیبرال ها نیز در انتقاد از طرح می گویند کاهش های در نظر گرفته شده بیش از اندازه است و مالیات ثروتمندان را افزایش نمی دهد.

اما تقریبا تمامی قانونگذاران می گویند در مجموع موارد پیشنهاد شده در طرح افزایش استقراض آمریکا، بهتر از آن است که ایالات متحده در پرداخت بدهی های خود تاخیر کند.

رای گیری در سنای آمریکا قرار است روز سه شنبه انجام شود.

رهبران دو حزب جمهوری خواه و دموکرات می گویند انتظار دارند این طرح در سنا تصویب شود. پس از تصویب در سنا، طرح برای تایید نهایی و امضای رییس جمهوری آمریکا، بدست باراک اوباما می رسد.

موارد ذکر شده در طرح افزایش سقف استقراض دولت آمریکا، بر اساس توافقی است که میان دموکرات ها، جمهوری خواهان و کاخ سفید صورت گرفته است.

آقای اوباما می گوید علاوه بر این، هیئتی متشکل از اعضای دو حزب در کنگره تشکیل خواهد شد تا کاهش هزار و پانصد میلیارد دلار دیگر از هزینه ها را بررسی کند.

او گفت همه گزینه ها از جمله افزایش مالیات و کاهش برنامه های رفاه اجتماعی نظیر مدیکر، نوعی از برنامه بیمه، بررسی می شود. در صورتی که این هیئت به توافق نرسد، طرح خواستار کاهش خودکار هزینه ها است.

XS
SM
MD
LG