لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

باراک اوباما: کاخ سفید و کنگره در مورد سقف بدهی ها به توافق رسیدند


باراک اوباما: کاخ سفید و کنگره در مورد سقف بدهی ها به توافق رسیدند
باراک اوباما: کاخ سفید و کنگره در مورد سقف بدهی ها به توافق رسیدند

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید با رهبران کنگره آمریکا، بر سر افزایش سقف استقراض کشور و جلوگیری از کوتاهی دولت در پرداخت به موقع بدهی هایش توافق شده است.

سقف بدهی دولت آمریکا در حال حاضر بیش از چهارده هزار میلیارد دلار است.

آقای اوباما یکشنبه شب در کاخ سفید گفت: توافق بدست آمده میان رهبران کنگره، باعث می شود در ۱۰ سال آینده، ۱ هزار میلیارد دلار از هزینه ها کاسته شود.

او همچنین گفت بر اساس این توافق، یک هیئت دو حزبی در کنگره، کاهش بیشتر هزینه ها را بررسی خواهد کرد. آقای اوباما گفت این هیئت، همه گزینه ها از جمله افزایش مالیات و کاهش برنامه های رفاه اجتماعی نظیر مدیکر (نوعی از بیمه) را بررسی می کند.

رییس جمهوری آمریکا توافق بدست آمده را یک سازش خواند که به کشور امکان می دهد در پرداخت دیون خود کوتاهی نکند و در عین حال، میزان بدهی هایش را کاهش دهد.

رای گیری در مورد توافق بدست آمده میان رهبران کنگره، احتمالا تا پیش از روز دوشنبه انجام نمی شود تا قانونگذاران در مجلس نمایندگان آمریکا و سنای آمریکا فرصت داشته باشند موارد این توافق را بررسی کنند.

رهبران کنگره از هر دو حزب بر این نظرند که این طرح از آراء کافی برای تصویب برخوردار است.

تایید نهایی این توافق باعث می شود سقف استقراض آمریکا افزایش یابد و دولت بتواند بدهی های خود را بپردازد.

بازارهای بین المللی و آمریکا با نگرانی تحولات واشنگتن را در روز یکشنبه نظاره کردند. اگر تا روز سه شنبه توافقی به تایید نهایی نرسد، اقتصاد جهانی که از رکود صدمه دیده است، ممکن است با شکست دیگری مواجه شود.

XS
SM
MD
LG