لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۳

ده‌ها میلیون آمریکایی دیگر واجد شرایط دریافت دز یادآور واکسن کرونا شدند


مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا از تزریق دزهای یادآور واکسن‌های مدرنا و «جانسون اند جانسون» حمایت کرد، که ده‌ها میلیون آمریکایی را پوشش خواهد داد. افراد واجد شرایط می‌توانند دز یادآور خود را از میان واکسن‌های فایزر، مدرنا و جانسون فارغ از اینکه واکسن اولیه‌شان چه بوده است انتخاب کنند.

راشل والنسکی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در بیانیه‌ای گفت شواهد نشان می‌دهد هر سه واکسنی که در آمریکا مجوز مصرف اضطراری دارند و ۴۰۰ میلیون دز از آنها تاکنون تزریق شده است ایمن هستند و همینطور در کاهش خطر ابتلای شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ حتی با وجود شیوع گونه دلتا مؤثر بوده‌اند.

نشان دادن چراغ سبز مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا به تزریق دزهای یادآور و همچنین اجازه ترکیب کردن واکسن‌ها با یکدیگر، دست ارائه‌دهنده‌های واکسن را برای ایمن‌سازی سریعتر جمعیت آسیب‌پذیر جامعه بازتر می‌گذارد.

افراد بالای ۶۵ سال،کسانی که به دلیل بیماری زمینه‌ای آسیب‌پذیر هستند و افراد بالای ۱۸ سالی که در خانه‌های سالمندان کار می‌کنند یا به دلیل شغل خود بیشتر در معرض ویروس قرار می‌گیرند، می‌توانند دزهای یادآور تزریق کنند.

در دسترس بودن دزهای یادآور به ویژه برای ۱۵ میلیون دریافت‌کننده واکسن تک دزی «جانسون اند جانسون» خبر خوشایندی است، چرا که بسیاری از آنها به این دلیل که این واکسن نسبت به واکسن‌های مبتنی بر فن‌آوری «ام آر ان ای» مانند فایزر و مدرنا محافظت کمتری ایجاد می‌کند، نگران ابتلای مجدد به ویژه به گونه مسری‌تر دلتا هستند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، اوایل هفته آینده رهنمودی منتشر خواهد کرد که جزئیات بیشتری را در رابطه با اینکه چه افرادی باید کدام واکسن را به عنوان دز یادآور انتخاب کنند در بر خواهد گرفت.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در مورد این که آیا افراد باید همان واکسن اولیه را به عنوان دز یادآور دریافت کنند یا خیر هنوز تصمیم‌گیری نکرده است و می‌گوید شواهد کافی در این مورد در دست نیست.

حدود ۱۰۵ میلیون نفر در آمریکا با واکسن فایزر واکسینه شده‌اند و ۷۰ میلیون نفر دیگر نیز واکسن مدرنا زده‌اند. تنها ۱۵ میلیون آمریکایی واکسن «جانسون اند جانسون» را دریافت کرده‌اند.

تاکنون، بیش از ۱۱ میلیون نفر در آمریکا دز یادآور یا دز اضافه سوم را تزریق کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG