لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

اوباما به انتخاب جانشین اسکالیا نزدیک می شود


کاخ سفید کار جست وجو و انتخاب جانشینی قاضی آنتونین اسکالیا را که یک ماه پیش درگذشت، به سه قاضی دادگاه استیناف فدرال محدود کرده است.

به گزارش رویترز، یک منبع آشنا به روند انتخاب روز جمعه آنها را سری سرینیواسان، مریک گارلند، و پال والفورد معرفی کرد.

به گفته این منبع و دو منبع اطلاعاتی دیگر، سرینیواسان، آمریکایی هندی تباری است که پیش از آن که باراک اوباما او را به عنوان قاضی استیناف منصوب کند، در دوره های ریاست جمهوری هر دو حزب کار کرد. گارلند، که اوباما او را دوبار برای دیوان عالی در نظر گرفته بود، کاندیداهای پیشگام تلقی می شوند.

جمهوریخواهان سنا گفته اند از تشکیل هر جلسه ای برای تایید دست چین اوباما جلوگیری خواهند کرد. آنها، که امیدوار هستند نامزدی از این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۸ نوامبر برنده شود، گفته اند که کار انتخاب اسکالیا به جانشین اوباما واگذار شود.

اعلام رسمی ممکن است روز دوشنبه صورت گیرد. باراک اوباما فرصت خواهد داشت روزهای شنبه و یکشنبه در باره گزینش نهایی خود فکر کند و پیش از برگزاری انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در پنج ایالت ، از جمله فلوریدا و اوهایو، در روز سه شنبه اعلام کند.

سرینیواسان، ۴۹ ساله، و گارلند، ۶۳ ساله، هر دو در در دادگاه استیناف برای واشنگتن و حومه آ« خدمت می کنند.این دادگاه در دهه های اخیر به عنوان یک تخته پرش به سوی دیوانعالی برای چندین قاضی عمل کرده است.

والفورد، ۴۸ ساله، قاضی دادگاه استیناف در سانفرانسیسکو است، و در سال ۲۰۱۲ تایید سنا را به دست آورد. اگر تایید شود سومین قاضی سیاهپوست پس از کلارنس توماس ، که در ۱۹۹۱ منصو ب شد، و ترگود مارشال ، که در ۱۹۹۱ یازنشست شد و در ۱۹۹۳ درگذشت، خواهد بود.

بدون اسکالیا، دیوانعالی با چهار لیبرال و چهار محافظه کار به طور مساوی تقسیم می شود. انتصاب اوباما می تواند دادگاه را برای نخستین بار در ده ها سال، به چپ تغییر دهد.

XS
SM
MD
LG