لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

تدابیر مقابله با کرونا | دستور پرزیدنت ترامپ برای ممنوعیت ورود به آمریکا برای ایرانیان و افرادی که اخیرا به ایران سفر کرده‌اند


مایک پنس در کنار پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری کاخ سفید
مایک پنس در کنار پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری کاخ سفید

در کنفرانس خبری کاخ سفید که با حضور رئیس جمهوری ایالات متحده و گروه ویژه مبارزه با کرونا برگزار شد، مایک پنس که ریاست این گروه ویژه را برعهده داشت گفت: با دستور پرزیدنت ترامپ علاوه بر محدودیت سفر به چین هر سفری از ایران هم ممنوع می شود. حتی شهروندان خارجی که طی ۱۴ روز اخیر به ایران سفر کرده باشند حق ورود به آمریکا ندارند.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین عنوان کرد که در راستای اقدامات گروه ویژه کاخ سفید برای مبارزه با کرونا محدودیت های سفر به سطح چهارم ارتقا پیدا کرده و از شهروندان آمریکا می‌خواهیم به ایتالیا و کره جنوبی سفر نکنند.

پرزیدنت ترامپ نیز در این کنفرانس خبری اعلام کرد: ۲۲ مبتلا به کرونا در آمریکا داریم که یک خانم مسن جان خود را از دست داده است. ۴ نفر هم وضعیت خوبی ندارند ولی تعدادی هم کاملا بهبود پیدا کرده و یا در حال بهبودی هستند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: برای بسیاری از کشورها محدودیت سفر قائل شده‌ایم و برای افرادی که به چین سفر کرده‌اند. اقدامات ما موثر بوده و با تلاش شبانه روزی همکاران ما گسترش ویروس کرونا به آمریکا بسیار کند شده است. ما مقصد شماره یک سفر در دنیا هستیم ولی کمترین تعداد ابتلا را داشتیم.

محدودیت‌های سفر اعمال شده پس از آن صورت می‌گیرد که تایید شد ایران و ایتالیا بیشترین تعداد انتقال ویروس کرونا را داشته‌اند.

وزارت بهداشت ایران آمار رسمی شیوع کرونا در روز شنبه ۱۰ اسفند را ۴۳ جانباخته و ۵۹۳ نفر مبتلا اعلام کرده است. این درحالی است که رویترز روز جمعه گزارش داد دستکم ۲۱۰ نفر در ایران جانباخته‌اند.

از سوی دیگر روز جمعه وزیر خارجه ایالات متحده در یک جلسه در کنگره آمریکا بار دیگر نسبت به «مخفی‌کاری» مقامات رژیم ایران درباره شیوع کرونا اشاره کرد و گفت ایالات متحده برای کمک به بهبود نظام بهداشتی مردم ایران آماده است.

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG