لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

مایک پمپئو: آمریکا آماده همکاری کامل و کمک‌رسانی به مردم ایران در پی شیوع کرونا است


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت:ایالات متحده طی بحران سلامت عمومی ناشی از شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) در کنار مردم ایران ایستاده است. دولت آمریکا آماده است تا به مردم ایران در تلاش های کمک رسانی خود یاری رساند.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه نهم اسفند در این بیانیه گفت: این پیشنهاد حمایت از مردم ایران، که به طور رسمی از طریق دولت سوئیس به ایران ابلاغ شده است، بر ادامه تعهد ما برای رسیدگی به بحران های مربوط به سلامتی و جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی تاکید می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: این پیشنهاد حمایت از مردم ایران، که به طور رسمی از طریق دولت سوئیس به ایران ابلاغ شده است، بر ادامه تعهد ما برای رسیدگی به بحران‌های مربوط به سلامتی و جلوگیری از شیوع بیماری‌های عفونی تاکید می‌کند.

مایک پمپو گفت:ایالات متحده از ایران می‌خواهد تا به طور کامل و شفاف با سازمان‌های بین‌المللی کمک رسانی و بهداشت همکاری کند. ما به همکاری نزدیک با کشورهای منطقه برای کمک به رفع نیازهای برآورده نشده در پاسخ به این ویروس، ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: اشخاص علاقمند به ارائه کمک به مردم ایران باید توجه داشته باشند که برخی از کمک‌های خاص به ایران برای رفع رنج‌های انسانی مانند اهدای دارو، از تحریم‌های ایالات متحده معاف هستند.

مایک پمپئو گفت: حمایت از مردم ایران در میان مهم ترین اولویت های ما هست و خواهد ماند.

وزیر خارجه ایالات متحده صبح جمع نیز در یک جلسه در کنگره آمریکا بار دیگر نسبت به «مخفی‌کاری» مقامات رژیم ایران درباره شیوع کرونا اشاره کرد و گفت ایالات متحده برای کمک به بهبود نظام بهداشتی مردم ایران آماده است.

مایک پمپئو که روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان درباره سیاست‌های دولت در برابر ایران و عراق سخن می‌گفت، در پاسخ به «آن وگنر» عضو مجلس نمایندگان از ایالت میزوری گفت: کاری که بتوانیم برای کمک‌های نوع‌دوستانه به مردم ایران خواهیم کرد تا بتوانیم وضعیت بهداشتی آنها را بهبود ببخشیم.

در بخش دیگری از این نشست آقای پمپئو درباره تحریم‌های ایران و کمک‌های انسان‌دوستانه گفت که ما به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کمک دادیم. برای سایر کشورهای جهان و منطقه روشن کردیم که ایالات متحده از این کمک‌های بشر دوستانه برای مبارزه با ویروس کرونا در ایران حمایت می‌کند.

مایک پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خود، با توجه به سابقه پنهانکاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

کرونا تاکنون موجب مرگ دست‌کم ۳۴ نفر در ایران شده است. رویترز با انتشار آمار غیررسمی نوشت که بیش از ۲۱۰ نفر در ایران بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی کاری مقامات ایران نگران است. اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند.

در سال‌های گذشته هم سابقه داشته که مقامات جمهوری اسلامی در پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان، به جای پیگیری و برخورد با عوامل آن،‌ افرادی که درباره این اتفاق خبررسانی کردند را بازداشت و زندانی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG