لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

تلاش دموکرات ها برای بی اثر کردن وتوی پرزیدنت ترامپ درباره دیوار مرزی ناکام ماند


دموکرات های کنگره نتوانستند رای دو سوم اعضای مجلس نمایندگان را برای بی اثر کردن وتوی رئیس جمهوری آمریکا را به دست بیاورند.

اعضای مجلس نمایندگان عصر سه شنبه شش فروردین، طرحی را به رای گذاشتند تا وتو رئیس جمهوری آمریکا را بی اثر کند اما ۲۴۸ رای موافق کسب کرد و ۱۸۱ رای مخالف به آن موجب شد تا مجلس نمایندگان به حد نصاب ۲۹۰ نماینده نرسد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر جمعه ۲۴ اسفند مصوبه کنگره آمریکا برای لغو فرمان وضعیت اضطراری ملی در مرزهای جنوبی کشور را وتو کرد. اعضای مجلس نمایندگان و سنا هر دو به این طرح رای داده بودند.

پرزیدنت ترامپ ۲۶ بهمن و در واکنش به مخالفت کنگره در تامین بودجه درخواستی او برای ساخت دیوار در مزهای جنوبی کشور، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

اعلام وضعیت اضطراری ملی به رئیس جمهوری امکان می‌دهد از طریق منابع دیگر، و بدون نیاز به تایید کنگره، بودجه مورد نظر خود را برای این کار تامین کند.

مجلس نمایندگان سه‌شنبه گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود که می‌توانست وضعیت اضطراری اعلام شده رئیس جمهوری در مرزهای مشترک با مکزیک را لغو کند.سنا هم عصر پنجشنبه ۲۳ اسفند در قطعنامه‌ای مشابه به لغو وضعیت اضطراری ملی اعلام شده توسط رئیس جمهوری رأی داد؛ این قطعنامه‌ها الزام‌آور بودند اما چون از رای دو سومی برخوردار نبود، با وتوی رئیس جمهوری آمریکا روبرو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG