لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

اختلاف نظرها در کنگره آمریکا برای تمدید قانون تحریم‌های ایران


بن کاردین در کنار باب کورکر در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا.
بن کاردین در کنار باب کورکر در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا.

در شرایطی که یک قانون آمریکا برای تحریم ایران تا پایان سال جاری میلادی منقضی می شود، بین اعضای کنگره "یک پیشنهاد واحد" برای تمدید این تحریم ها وجود ندارد.

روز سه شنبه، بن کاردین بلندپایه ترین سناتور دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا گفت خواهان تصویب طرحی برای تمدید قانون تحریم‌های ایران است اما اعضا نظرهای متفاوتی دارند.

اشاره این سناتور ارشد، به قانون سال ۱۹۹۶ در آمریکا است که در زمان بیل کلینتون در سنا تصویب شد. این قانون تحریم هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعالیت موشکی، هسته ای و تروریستی وضع کرد که تاکنون پا برجا مانده است.

پیشتر اعلام شده بود که دموکراتها و جمهوریخواهان عضو کنگره خواهان تمدید این قانون هستند اما اکنون سناتور بن کاردین می گوید اعضای کنگره دارای دیدگاه متفاوتی هستند و این کار را برای ارائه طرحی تازه مشکل می کند.

اختلاف نظر در کنگره در حالی است که پیشتر تحریم های هسته ای علیه ایران بخاطر توافق جامع هسته ای برداشته شده بود.

از سوی دیگر دولت باراک اوباما به اعضای کنگره هشدار داده که هرگونه تحریم تازه‌ اگر با توافق هسته‌ای با ایران مغایر باشد، رئیس جمهوری آن را وتو می کند.

به گزارش رویترز، باب کورکر سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفته بود با همکاری سناتور کاردین مشغول تدوین یک طرح تازه است. او امیدوار است این طرح رای کافی را جلب کند.

از جمله طرح هایی که در هفته های اخیر مطرح شده، به تیم کین و کریس مورفی، دو سناتور دموکرات حامی توافق هسته‌ای با ایران تعلق دارد که از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد تا زمان حصول اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران، تحریم های آمریکا ادامه داشته باشد.

از سوی دیگر، کلی ایوت، سناتور ایالت نیوهمپشایر به همراه ۱۸ سناتور جمهوریخواه دیگر، طرح جداگانه ای داده اند که براساس آن پیشنهاد داده اند قانون تحریم‌های ایران تا سال ۲۰۳۱ تمدید شود.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا نگران وتوی رئیس جمهوری آمریکاست. او به همین دلیل بدنبال طرحی است که بتواند حمایت ۶۷ عضو را داشته باشد و به این ترتیب از وتوی اوباما جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG