لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

واکنش برخی اعضای کنگره آمریکا به لایحه ترامپ برای محدودیت اعطای گرین کارت


دایان فاینستاین و لیندزی گراهام (چپ)
دایان فاینستاین و لیندزی گراهام (چپ)

طرح اصلاح در قوانین مهاجرتی آمریکا که این هفته توسط پرزیدنت ترامپ رو نمایی شد، با واکنشهای مخالف بعضی از دموکراتها و جمهوریخواهان روبرو شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه از پیش‌نویس قانون اصلاح نظام مهاجرت آمریکا خبر داد که براساس آن در صورت تصویب، اعطای گرین کارت یا کارت اقامت آمریکا، به جای روابط خانوادگی، براساس مهارت کاری خواهد بود.

وی گفت این پیشنویس توسط تام کاتن و دیوید پردو دو سناتور جمهوریخواه تدوین شده است.

در واکنش به این پیشنویس، سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام، تام کاتن و دیوید پردو را شدیدا مورد انتقاد قرار داد و گفت: اگر این طرح قانون شود، برای اقتصاد ما فاجعه بار خواهد بود که بر نیروی کار مهاجر تکیه دارد.

از سوی دیگر، سناتور دموکرات دایان فاینستاین نیز ضمن ابراز مخالفت گفت:ما بزرگترین تولید کننده کشاورزی هستیم، یک صنعت ۵۰ میلیارد دلاری. ما دهها هزار کارگر کشاورزی استخدام میکنیم که این طرح آنها را شامل میشود و کشاورزی ما را فلج خواهد کرد.

در حالی که محافظه کاران جمهوریخواه خواستار اصلاح فوری قانون مهاجرت هستند، چندین طرح فراحزبی مهاجرتی دیگر نیز در سنا مورد ارزیابی است که هیچ یک محدودیتهای سخت و اخراج مهاجران غیر قانونی و کارگران مهاجر را مد نظر ندارد.

سناتورجمهوریخواه ران جانسون نیز این طرح را بسیار بد توصیف کرد و افزود کشاورزان وصنف لبنیات به کارگران مهاجر نیاز دارند و ما واقعا لازم است به واقعیت شرایط توجه کنیم.

پیشتر، پرزیدنت دونالد ترامپدرباره طرح پیشنویس خود گفت، براساس آن در صورت تصویب، اعطای گرین کارت یا کارت اقامت آمریکا، به جای روابط خانوادگی، براساس مهارت کاری خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ مرداد در حالی که سناتور ها تام کاتن و دیوید پردو او را همراهی می کردند، در کاخ سفید در سخنان کوتاهی از طرحی خبر داد که در صورت تصویب کنگره، از سال ۲۰۲۷ موجب تغییر قوانین مهاجرتی به آمریکا خواهد شد.

به گفته آقای ترامپ، بعد از پنجاه سال، قرار است در این لایحه، معیار دریافت گرین کارت یا کارت اقامت دائم آمریکا به جای «روابط خانوادگی» براساس «مهارت محوری» باشد.

دریافت گرین کارت چه تغییری می کند

آمریکا از روش های مختلف به شهروندان دیگر کشورها کارت اقامت دائم یا گرین کارت اعطا می کند. افرادی که در آمریکا با ویزای کار حضور دارند، با شروطی می توانند گرین کارت دریافت کنند. همچنین سهمیه مشخصی هر سال در لاتاری گرین کارت برنده می شوند.

از سوی دیگر، در حال حاضر دارندگان گرین کارت بعد از مدتی معین می توانند شهروند آمریکا شوند، و آنها مستحق هستند که برای اعضای درجه یک خانواده خود درخواست گرین کارت کنند. هنوز مشخص نیست این رویه نیز تغییر می کند یا اینکه تنها دریافت گرین کارت براساس کار تحت تاثیر قرار می گیرد.

بر اساس گزارش کوتاهی که در وبسایت رسمی سناتور کاتن منتشر شده است، این لایحه شرایط اعطای گرین کارت برای همسران و فرزندان زیر ۲۱ سال شهروندان آمریکا یا کسانی که اقامت دائم آمریکا را دارند به قوت خود نگه می دارد، اما این تسهیلات را در مورد دیگر اعضای خانواده، مانند والدین یا خواهر و برادر فرد متقاضی، ملغی می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG