لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

تحصن دموکرات‌ها در اعتراض به عدم تغییر قانون خرید سلاح


نمایندگان معترض می گویند به تحصن خود ادامه می دهند تا مانع تعطیلات تابستانی کنگره شوند
نمایندگان معترض می گویند به تحصن خود ادامه می دهند تا مانع تعطیلات تابستانی کنگره شوند

ده ها نماینده مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی کم سابقه با تحصن در صحن مجلس و می گویند تا جمهوریخواهان اقدامی برای بازنگری در قوانین خرید اسلحه اقدامی نکنند، آنها به تحصن خود ادامه می دهند.

اقدام اعتراضی این نمایندگان دموکرات بعد از آن صورت می گیرد که سنای آمریکا روز سه شنبه هر چهار طرح پیشنهادی برای بازبینی و ایجاد کنترل‌های بیشتری در مورد مالکیت اسلحه را رد کرد.

تلاش های اخیر برای محدودسازی خرید اسلحه در آمریکا پس از حمله اخیر به کلوب شبانه همجنسگرایان اورلاندو که منجر به مرگ ۴۹ نفر و زخمی شدن بیش از ۵۰ نفر شد، آغاز شده است.

روز چهارشنبه دوم تیر، جان رابرت لوئیس نماینده ایالت جورجیا، ۷۸ ساله یک سخنرانی احساسی ایراد کرد. او گفت ما برای رهبری انتخاب شده ایم، ما نباید سرمان را در شن قایم کنیم و فجایع ناشی از خشونت استفاده از اسلحه را در جامعه مان نادیده بگیریم.

وی افزود:اکنون میزان کشتار با اسلحه بیش از هر زمان دیگر است. الان وقت سکوت و صبوری نیست.

بخشی از سخنرانی رابرت لوئیس

رابرت لوئیس تاکید کرد، ما (دموکراتها) انتظار داریم رهبری مجلس نمایندگان یک طرح منطقی برای کنترل خرید اسلحه ارایه کند. ما برای کار آمده ایم و مردم آمریکا انتظار اقدام فوری از ما دارند.

بعد از این سخنرانی بود که او از نمایندگان حزب خود خواست در صحن علنی تجمع کنند.

اقدام اعتراضی دموکراتها برای راضی کردن جمهوریخواهان است که اکثریت مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار دارند.

نمایندگان معترض می گویند به تحصن خود ادامه می دهند تا مانع تعطیلات تابستانی کنگره شوند و شاید به این ترتیب جمهوریخواهان حاضر به پذیرش خواست آنها برای اصلاح قوانین خرید سلاح شوند.

با شروع تحصن دموکراتها، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان دستور تنفس داد و براساس روال پخش زنده مجلس نمایندگان قطع شد. اما نمایندگان دموکرات با موبایل و وسایل ارتباطی شان، شروع به پخش زنده اعتصاب شان از طریق فیس بوک و پریسکوپ کردند.

اوباما از جان رابرت لوئیس و همکاران دموکراتش برای تحصن در مجلس تشکر کرده است.

با اینکه اکثر دموکرات ها موافق تغییراتی در قوانین خرید اسلحه هستند اما جمهوریخواهان چندان تمایلی به این کار ندارند. جمهوریخواهان می گویند هرگونه محدودیت در قوانین اسلحه، حقوق آمریکاییان را برای داشتن سلاح نقض می کند. بخشی از متمم دوم قانون اساسی آمریکا تاکید دارد، حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه محترم شمرده می‌شود.

روز سه شنبه بعد از شکست آخرین تلاش‌های قانونگزاران آمریکا برای محدودسازی خرید اسلحه، رئیس جمهوری آمریکا و سخنگوی کاخ سفید سه‌شنبه به شدت از سنا انتقاد کردند.

باراک اوباما، در توئیتر خود نوشت که خشونت مربوط به اسلحه به چیزی بیش از یک دقیقه سکوت نیاز دارد. او نوشت که باید عمل کرد، سنا با شکست در این آزمون، موجب شکست خوردن مردم آمریکا شد.

اقدام نمایندگان دموکرات برای تحصن در صحن مجلس کم سابقه است. آنها می گویند تا اواخر تیر به تحصن ادامه می دهند و اگر جمهوریخواهان تغییری در دیدگاه خود انجام ندهند، امکان دارد به تعطیلات نروند.

XS
SM
MD
LG