لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

آمریکا از اقدام علیه چند شرکت در ارتباط با «برنامه‌های نظامی ایران» خبر داد


جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده. آرشیو
جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده. آرشیو

وزارت بازرگانی آمریکا می‌گوید علیه چند نهاد در ترکیه، چین، گرجستان، و مالزی به دلیل انتقال و یا تلاش برای منتقل کردن اقلام آمریکایی به ایران و استفاده از چنین اقلامی در برنامه‌های تسلیحاتی ایران، اقدام کرده است.

وزارت بازرگانی آمریکا این اطلاعیه را روز پنجشنبه صادر کرد.

این اطلاعیه همچنین با اعلام این که چین برای توسعه بیوتکنولوژی و دیگر فناوری‌ها برای مقاصد نظامی و نقض حقوق بشر تلاش کرده است، از اقدام خود در این رابطه خبر داد.

اداره صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده، مقابله با این تلاش‌های چین را رسیدگی به تهدیدات جاری علیه امنیت ملی آمریکا و سیاست خارجی خوانده است.وزارت بازرگانی آمریکا می‌گوید که بیوتکنولوژی و نوآوری‌های پزشکی جان افراد را نجات می‌دهد اما «متاسفانه جمهوری خلق چین این گزینه را انتخاب کرده است که از این فناوری‌ها برای کنترل مردمش و سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی استفاده کند.»

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا، می‌گوید که ایالات متحده نمی‌تواند اجازه دهد که کالاها و فناوری‌ها و نرم افزارهای آمریکایی که در علوم پزشکی و نوآوری‌ها در زمینه بیوتکنولوزی کاربرد دارد در راستای مسائلی که با امنیت ملی آمریکا در تضاد است، مورد استفاده قرار بگیرد.

او گفته است که آمریکا به مقابله با تلاش‌های چین و ایران برای استفاده از فناوری‌هایی که می‌تواند در جهت رفاه انسان‌ها باشد اما توسط آنها برای تهدید ثبات و امنیت جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که دولت چین به نظارت بی‌سابقه‌ مردم عمدتا مسلمان اویغور در منطقه شمال غربی سین کیانگ روی آورده است و از جمله از طریق «دی‌ان‌ای» و استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی، این افراد را شناسایی می‌کند و بر آنها نظارت دارد.

طبق اعلام وزارت بازرگانی،‌ این محدودیت‌ها شامل یک شرکت در مالزی (اینتگریتد ساینتیفیک مایکرویو تکنولوژی)، دو شرکت در ترکیه (شرکت مهندسی جنسیس و ونگارد تک صنایع اطلاعات)، سه شرکت در گرجستان (شرکت مهندسی جنسیس، آر‌او‌وی سولوشنز و شرکت ای‌آر‌او) و ۳۴ شرکت در چین است.

XS
SM
MD
LG