لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۲۱

امنیت آینده اروپا


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا می گوید امنیت اروپا همچنان لنگر سیاست خارجی و امنیتی ایالات متحده است.

کلینتون در سخنانی در آکادمی نظامی فرانسه در پاریس گفت بیشتر آنچه که امریکا امیدوار است در سطح جهانی انجام دهد، به همکاری با اروپا، با استفاده از مجموعه ای از اصول بعنوان یک شالوده، بستگی دارد: «کمک به افغانستان در دنبال کردن ثبات و امنیت، و نیز مقابله با تهدید ناشی از جاه طلبی های اتمی ایران از آن جمله است».

نحستین اصل هدایت کننده مشارکت ملت های دو سوی آتلانتیک، پای بندی کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی تمام کشورها است. آمریکا با هر منطقه نفوذ در اروپا که در آن یک کشور بخواهد آینده کشور دیگری را کنترل کند مخالف است.

به این دلیل است که ایالات متحده از حق تمام کشورها برای ورود به اتحادیه های انتخابی خود حمایت می کند. هیلاری کلینتون گفت: «ناتو باید بروی هر کشور که می خواهد به عضویت آن در آید، و بتواند شرایط چنین کاری را رعایت کند، باز باشد».
در همین حال، آمریکا و اروپا نمی خواهند بین همسایگان و شریکان شکاف بیافتد.

هیلاری کلینتنون گفت امنیت اروپا باید غیر قابل تقسیم باشد. آمریکا می خواهد در همکاری با روسیه و متحدان و شریکان خود، برای تأکید دوباره بر اصول پیمان نهایی هلسینکی و پیمان بنیانگذاری ناتو– روسیه، بار دیگر تأکید بگذارد.

ایالات متحده به تقویت مناسبات معقول تر و سازنده تر با روسیه بر اساس منافع متقابل ادامه خواهد داد.

آمریکا همچنان به ماده ۵ پیمان ناتو، که حمله به یک کشور را بمعنای حمله به تمامی اعضای آن می داند، پای بند است.

بخشی از این تعهد دفاع علیه حمله موشکی بالیتسیک را شامل می شود. مساله ای که آمریکا در باره آن با شریکان خود در ناتو و با روسیه بحث می کند. هیلاری کلینتنون گفت: «آمریکا در مورد یافتن راه هایی برای همکاری با روسیه بمنظور تقویت دفاع موشکی که بتواند امنیت تمام اروپا از جمله روسیه را حفظ کند جدی است».

در این محتوا، آمریکا و روسیه به امضای پیمان جدید کاهش تسلیحات اتمی نزدیک هستند. ایالات متحده بر این باور است که مردم در هر کجا حق دارند آزاد از هراس یک حمله اتمی زندگی کنند.

اما اتحاد آمریکا و اروپا، در نهایت، از تقویت امنیت دو جانبه فراتر می رود. کلینتون گفت: «این مسئله درباره دفاع و پیشبرد ارزش هایمان در جهان است. آمریکا از این که در کنار اروپا، گام هایی بسوی شکل دادن به این نگرش برداشته می شود، مباهات می کند».

XS
SM
MD
LG