لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

نماینده ویژه ایالات متحده برای گفتگو در مورد تغییرات اقلیمی به پکن رفت 


جان کری، نماینده ویژه ایالات متحده، در امور تغییرات اقلیمی
جان کری، نماینده ویژه ایالات متحده، در امور تغییرات اقلیمی

جان کری، نماینده ویژه ایالات متحده، در امور تغییرات اقلیمی، قرار است از تاریخ ۱۶ تا ۱۹ ژوئیه در پکن با همتای چینی خود، «شی ژنهوا » دیدار کند.

آنها می‌خواهند به بررسی مسائلی از جمله کاهش انتشار متان، محدود کردن استفاده از زغال سنگ، کاهش تخریب جنگل‌ها و کمک به کشورهای فقیر برای مقابله با تغییرات اقلیمی بپردازند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گفتگوها به دنبال سفر دو مقام ارشد ایالات متحده به چین در سال جاری برگزار می‌شود.

تصویب قانون کاهش تورم در آمریکا، با اعطای اعتبار مالی به تولید انرژی پاک داخلی، برای مقابله با هژمونی چین در این حوزه و احیای تولید در آمریکا، تنش‌ها را بیشتر کرده است.

در حالی که چین بیشتر از بقیه جهان، به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخته است، اما به استفاده از زغال سنگ بازگشته که نگرانی اصلی واشنگتن را به همراه داشته است.

در سال ۲۰۲۲، چین تعداد بیشتری مجوز جدید برای نصب نیروگاه‌های زغال سنگ صادر کرده که این موضوع، طبق گزارش‌های مراکز «تحقیقات انرژی و هوای پاک» و «نظارت بر انرژی جهانی»، نگرانی آمریکا را افزایش داده است.

چین گفته است تا سال ۲۰۶۰ آلاینده‌های کربنی خود را به صفر می‌رساند. هدفی که برخی معتقدند بیش از حد دور و دیر است.

آلدن مایر، کارشناس ارشد اندیشکده E3G و ناظر قدیمی مذاکرات آب و هوا، گفت: «در حالی که ایالات متحده موضوع توقف توسعه تولید جدید زغال سنگ را مطرح خواهد کرد، بعید است که چین تضمینی بدهد.»

او‌ افزود: «پکن نیز احتمالا خواستار حذف تعرفه‌هایی می‌شود که آمریکا اخیرا بر پنل‌های خورشیدی ساخت چین وضع کرده است.این کشور ممکن است با مالیات پیشنهادی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم وارداتی که به دلیل آلاینده‌های کربنی وضع شده و به صادرات چین آسیب می‌زند نیز مخالفت کند.»

جنت یلن، وزیر دارایی آمریکا در جریان دیدار ماه گذشته از پکن خواست به صندوق بین‌المللی برای تغییرات اقلیمی کمک کند. این صندوق از سوی کشورهای ثروتمند تشکیل شده تا از طریق آن به کشورهای فقیرتری که به دلیل تغییرات اقلیمی با چالش اقتصادی روبرو شده‌اند کمک شود.

XS
SM
MD
LG