لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

شهروندان آزاد شده از کره شمالی وارد آمریکا شدند


دو شهروند آمریکایی که مدتها در کره شمالی در زندان بوده و چند روز پیش آزاد شدند، به سلامت وارد خاک ایالات متحده شدند.

کنت بی و متیو تاد میلر، به همراه جیمز کلاپر رئیس اطلاعات ملی آمریکا که در ازادی آنها نقش کلیدی ایفا نمود، شنبه شب وارد یک پایگاه نظامی در سواحل ایالت واشنگتن در شمال غرب ایالات متحده شدند.

مادر آقای بی که همراه دیگر اعضای خانواده منتظر ورود او بودند، در گفتگو با بخش کره‌ای صدای آمریکا گفت مدتها در انتظار شنیدن خبر آزادی فرزندش بود، اما وقتی وزارت خارجه خبر آزادی کنت را به وی دادند، باورش نمی‌شد که بالاخره این اتفاق افتاد.

در نشست خبری کوتاهی که در پایگاه نظامی محل ورود آنها برگزار شد، کنت بی که یک آمریکایی کره‌ای تبار است، از همه کسانی که در زمان حبس به او روحیه داده و برای آزادی وی تلاش کردند، تشکر کرد. وی به اتهام جاسوسی به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود و از سال ۲۰۱۲ میلادی در حبس بسر می‌برد.

متیو میلر نیز، که از ماه آوریل (بهار) سال جاری در بدو ورود به پیونگ یانگ دستگیر شد و از آن زمان تا چند روز پیش را در زندان گذراند، توسط خانواده‌اش مورد استقبال قرار گرفت. وی که با روادید توریستی به کره شمالی رفته بود، به اتهام جاسوسی محاکمه شد.

این دو، آخرین شهروندان آمریکایی بودند که در کره شمالی در حبس بسر می‌بردند. پیشتر در اواخر مهر ماه، جفری فاول ۵۶ ساله دیگر شهروند آمریکایی که حدود شش ماه در بازداشت بود، آزاد شده بود. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید اقدام پیونگ یانگ در آزادی او را اقدامی مثبت قلمداد کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن ابراز شادمانی از آزادی و بازگشت شهروندان دربند آمریکایی از کره شمالی، از تلاش‌های جیمز کلاپر برای آزادی آنها قدردانی نمود و آن را «ماموریتی دشوار» توصیف کرد.

با این حال هنوز در مورد جزئیات روند آزادی این شهروندان و نیز نقش رئیس اطلاعات ملی آمریکا، گزارشی منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG