لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

کاخ سفید: باراک اوباما از اظهارات رئیس سازمان سیا حمایت می‌کند


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید

به دنبال انتشار گزارش سنا درباره استفاده از روش‌های خشن بازجویی از مظنونان اقدامات تروریستی توسط سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، و واکنش رئیس آن نهاد امنیتی آمریکا در دفاع از آن اقدامات، کاخ سفید اعلام کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده از اظهارات جان برنان حمایت می‌کند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید این موضوع را شب گذشته و یک روز پس از آن عنوان کرد که رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا بار دیگر تاکید کرد که روش‌های بازجویی آن سازمان که «بی‌رحمانه» تلقی شده‌اند، از وقوع حملات تروریستی جلوگیری کرده‌اند.

جان برنان، در واکنش به گزارش کمیته اطلاعات سنا در مورد روش‌های بازجویی سازمان سیا از تروریست‌های مظنون، در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی (شهریور ۱۳۸۰ خورشیدی)، روز پنجشنبه ضمن دفاع کلی از آن برنامه، بکارگیری چنین روش‌هایی را تائید نمود.

رئیس سازمان مرکزی اطلاعات ایالات متحده همچنین گفت آن اقدامات، منجر به فراهم آمدن اطلاعات مفید و پرارزشی شدند، با وجود این، وی حاصر نشد آنچه که «تکینک‌های خشن بازجویی» عنوان شده است را «شکنجه» بنامد.

آقای برنان همچنین گفت که از تصمیم باراک اوباما، برای ممنوع کردن استفاده از آن روش‌ها، بطور کامل حمایت می‌کند، اما حاضر نشد در این باره که آیا دولت‌های آینده، در صورت رویارویی با تهدیدهای فوری مشابه، از روش‌های مشابهی استفاده خواهند کرد یا خیر، اظهار نظر کند.

به دنبال انتشار گزارش کمیته اطلاعات سنای آمریکا، برخی از فعالان و نهادهای حقوق بشری درخواست پیگیرد قانونی افرادی که در برنامه بازجویی سازمان سیا دخالت داشتند، را مطرح کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG