لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

دیک چنی شکنجه‌های سیا را قابل دفاع دانست


دیک چنی معاون جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا
دیک چنی معاون جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا

دیک چنی معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده از روش‌های بازجویی سخت‌گیرانه سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) دفاع کرد و گفت این سازمان دقیقا آنچه هدف کاخ سفید از تدوین برنامه‌ای برای بازجویی از تروریست‌های مظنون پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر بود، را انجام داد.

آقای چنی روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی فاکس گفت هدف آن برنامه، گرفتن رد مسئولان حملات تروریستی، بازداشت آنها و پیشگیری از تکرار چنین حملاتی بود.

اظهارات معاون جرج دبلیو بوش در پی انتشار گزارش روز سه‌شنبه کمیته اطلاعات سنا درباره روش‌های سخت‌گیرانه بازجویی از مظنونان القاعده توسط ماموران سازمان مرکزی اطلاعات بیان شد؛ وی در ادامه تاکید کرد که باید به سی‌آی‌ای (سیا) اعتبار داد، نه آن که آن را محکوم کرد.

آقای چنی همچنین گفت شاید مشکلاتی در آن برنامه وجود داشت، اما مسئولان بسیار مراقب بودند از شکنجه پرهیز شود. او همچنین اظهارنظر کرد بازجویی‌ها به اطلاعاتی برای جلوگیری از حملات آینده، که وی آن حیاتی توصیف کرد، منجر شد.

گزارش سنا به موارد متعددی از آنچه که بدرفتاری با مظنونان می‌نامد پرداخته، و آن را بی‌رحمانه‌تر از آنچه که قبلا فاش شده بود می‌داند. اشاره آقای چنی به بخشی از گزارش است که می‌گوید اتخاذ آن روش ها، منجر به دستیابی به اطلاعات ارزشمندی برای دفاع از امنیت ملی آمریکا نشد.

انتشار گزارش کمیته اطلاعات سنا واکنش های متعددی را در پی داشت، از جمله فعالان و مقامات حقوق بشر که خواهان پیگرد قانونی و مجازات مقامات درگیر در بکارگیری روش‌های بازجویی خشن توسط ماموران سازمان سیا شدند.

جان برنن رئیس سازمان مرکزی اطلاعات نیز روز پنجشنبه در پاسخ به افرادی که سازمان متبوعش را به اعمال شکنجه بر روی بازداشتی‌ها در زندان‌های مخفی متهم می‌کنند، گفت همین روش‌های بازجویی مورد مناقشه به جلوگیری از حملات تروریستی علیه ایالات متحده منجر شده است.

آقای برنن در پاسخ به گزارش سنا که در آن گفته شده از روش‌های بازجویی خشن هیچ اطلاعات ارزشمندی به دست نیامده و تنها به شکنجه انجامیده است، گفت «این سازمان گفته است از افرادی که تحت این روش‌ها قرار گرفتهند، هم اطلاعات مفید و هم اطلاعات نادرست به دست آمده است.»

رئیس سازمان سیا همچنین اذعان کرد که برخی از ماموران آن سازمان از روش‌هایی فراتر از آنچه که مجاز بود در بازجویی از مظنونان به تروریسم استفاده کردند، که به درستی باید مردود شناخته شود. وی در عین حال از اکثریت قریب به اتفاق ماموران سازمان متبوعش برای آنچه بعد از اقدامات تروریستی ۱۱ سپتامبر انجام دادند، تقدیر کرد.

XS
SM
MD
LG