لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

ابراز امیدواری رئیس «سی آی ای» به قیام مردم ایران علیه مداخلات حکومت در منطقه


مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به «سی‌آی‌ای» در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی می گوید امیدوار است مردم ایران علیه مداخله های حکومت جمهوری اسلامی در خاورمیانه قیام کنند.

به گزارش بی بی سی جهان، مایک پمپئو اقدام حکومت ایران در قاچاق کردن موشک به یمن برای حوثی های مورد حمایت و شلیک آنها به عربستان سعودی را امری غیر قابل قبول خواند و آن را اقدام جنگی قلمداد کرد.

به گفته او بهترین راه تنش زدائی در منطقه خاورمیانه که ایران عامل عمده تنش هاست، این است که مردم ایران به هزینه های عملیات بی ثبات سازی منطقه از سوی حکومت خود پی ببرند.

رئیس سی آی ای ابراز امیدواری کرده است که ایرانیان با درک این موضوع علیه حکومت به پاخیزند و بدانند که فرستادن عوامل خرابکار به اروپا به نفع ملت نیست بلکه به جای این فعالیت ها می توان اقدام هائی انجام داد که ایران مکانی بهتر برای زندگی شود.

هشدار درباره چین و روسیه

با اشاره به عملیات پنهانی پکن در اعمال نفوذ برغرب می گوید چین از این بابت دست کمی از روسیه ندارد.

رئیس سازما سی آی ای پارا از این فراتر نهاده و گفته است از این بابت نشانه های تلاش چین در اعمال نفوذ برغرب بیش از روسیه است. به عنوان نمونه به تلاش پکن در سرقت اطلاعات تجاری و نفوذ در شبکه های بیمارستانی و مدارس در اروپای قاره ای و بریتانیا اشاره کرده است.

آقای پمپئو گفته است انتظار می رود مسکو باز هم تلاش کند در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۸ آمریکا مداخله کند چون هیچ نشانه ای دایر بر فروکش کردن تلاشهای روسیه در خرابکاری در انتخابات اروپا و آمریکا به چشم نمی خورد.

رئیس سی آی ای گفته است طی چند ماه آینده کره شمالی توانائی حمله موشکی به خاک آمریکا را پیدا خواهد کرد.

آقای پمپئو ادعای نویسنده کتاب «آتش و خشم» دایر بر نامناسب بودن پرزیدنت ترامپ برای مقام ریاست جمهوری آمریکا را مخصک خوانده است.

وی با اشاره به اقتصادهای دو کشور چین و روسیه گفته است چین از این بابت در مقایسه با روسیه ظرفیت و امکانات بیشتری برای اعمال نفوذ در غرب دارد.

رئیس سی آی ای می گوید روسیه تلاش هایش را بر اعمال نفوذ سیاسی در غرب و استفاده از شبکه های اجتماعی و هک کردن اطلاعات دستگاههای غربی و انتشار آنها گذاشته است در حالی که پکن طیفی از عملیات جاسوسی سیاسی ، تجاری و سایبری را مورد استفاده قرار می دهد و حقوق مالکیت معنوی کشورها ی دیگر را به سرقت می برد تا به کسب و کار در چین رونق ببخشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG