لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۴

پمپئو در مراسم اندیشکده هادسن: چین رقیب استراتژیک آمریکا است و باید بر مبنای واقعیات با آن برخورد کنیم


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مراسم دریافت جایزه «هرمان کان» اندیشکده هادسن در نیویورک - ۸ آبان ۱۳۹۸

وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه هشتم آبان به وقت شرق آمریکا، در نشستی در شهر نیویورک درباره رویکرد دولت پرزیدنت ترامپ در برابر پکن گفت، چین یک رقیب استراتژیک برای ایالات متحده است و ما باید با آن به همان صورتی که هست، و نه آنطور که می‌خواهیم باشد، برخورد کنیم.

مایک پمپئو چهارشنبه شب ۸ آبان، جایزه امسال «هرمان کان» اندیشکده هادسن را دریافت کرد. وزیر خارجه آمریکا در این مراسم در سخنانی گفت: ایالات متحده مدت‌هاست دوستی با مردم چین را گرامی می‌شمارد. ما امروز همچنان این دوستی را گرامی می‌داریم، خواه از طریق جامعه چینی-آمریکایی‌ها در کشورمان، خواه به واسطه تجارت و روابط شخصی که با دوستان چینی‌مان در خارج بنا کرده‌ایم.

وی در ادامه افزود: اما، دولت کمونیست چین در پکن مانند مردم چین نیست. رهبران حزب کمونیست چین روشن کرده‌اند که می‌خواهند به برتری در جهان دست یابند. آنها با روش‌هایی که برای ایالات متحده و جهان، چالش‌هایی به وجود آورده است، به این هدف دست می‌یابند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: دیگر واقع‌بینانه نیست که تفاوت‌های بنیادین بین دو سیستم (آمریکایی و چینی) و تاثیرهایی که این تفاوت‌ها ممکن است بر ایالات متحده بگذارند را نادیده گرفت. ما با این امید که چین کمونیست کشوری آزادتر، بازار محور، و در نهایت دموکراتیک شود، هر کاری را که می‌توانستیم انجام دادیم تا چین بتواند برخیزد. ما زمان طولانی این کارها را کردیم.

آقای پمپئو اضافه کرد: اما یک دلیل دیگر که مدتها چنین کردیم این است که سیر تکامل چین را درک نکردیم؛ مردم آمریکا از کل ماجرا آگاه نشدند. شرکت‌های آمریکایی که سرمایه‌گذاری های سنگینی در بازار چین کردند وادار شدند از شرایط چین پیروی کنند، از جمله سکوت در برابر هر موضوعی که حزب کمونیست چین آن را جنجال‌برانگیز می‌داند.

آقای پمپئو بعد از سخنرانی به سوالات کنت واینستین مدیر اندیشکده هادسن پاسخ داد.
آقای پمپئو بعد از سخنرانی به سوالات کنت واینستین مدیر اندیشکده هادسن پاسخ داد.

وی گفت: امروز، به لطف پرزیدنت ترامپ، ما بالاخره داریم از میزان خصومت حزب کمونیست (چین) با ایالات متحده و ارزش‌های‌ ما، از طریق گفتار و کردار آنها، آگاه می‌شویم.

به گفته مایک پمپئو: حالا ما می‌دانیم که چین پایه‌های صنایع آمریکا را از طریق سرقت گسترده مالکیت‌های معنوی و جاسوسی صنعتی و نظامی تضعیف می‌کند، آزادی آمریکا را با وادار کردن شرکت‌های آمریکایی به خودسانسوری در ازای حقظ دسترسی آنها به بازارهای چین تهدید می‌کند.

وی افزود: حالا ما می‌دانیم که چین با تولید و توسعه سلاح‌های غیرمتقارن که تهدیدی علیه دارایی‌های استراتژیک ما است، امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند. با توجه به اعتراضات اخیر در هنگ کنگ و نقض حقوق اقلیت‌های قومی در استان ژین‌جیانگ، حالا ما می‌دانیم که چین حقوق بنیادین بشر را در مورد مردم خودش – مردم فوق‌العاده و نجیب چین – زیر پا می‌گذارد.

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد که در استراتژی امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، چین به عنوان یک «رقیب استراتژیک» شناسایی شده است. این واقیعت است. این حقیقت محض است. ما این را نمی‌خواستیم. چین خودش باعث شد و این را به ما تحمیل کرد.

آقای پمپئو در ادامه گفت: به صراحت می‌گویم: ایالات متحده تقابل با جمهوری خلق چین را نمی‌خواهد. ما در واقع بر عکس آن را می‌خواهیم. می‌خواهیم یک چین مرفه که با مردم خودش و با همسایگانش در صلح است را ببینیم . می‌خواهیم شاهد تعامل و تجارت منصفانه شرکت‌های چینی با دیگر نقاط جهان باشیم.

وی افزود: می‌خواهیم شاهد یک چین آزاد باشیم که به مردمش اجازه رشد و شکوفایی می‌دهد. می‌خواهیم چینی را ببینیم که حقوق بنیادین مردم خودش را محترم می‌شمارد؛ همانطور که در قانون اساسی خود کشور تضمین شده است. اما از همه مهم‌تر، ما به عنوان آمریکایی باید با چین به همان صورتی که هست، نه آنطور که آرزو داریم، برخورد کنیم و تعامل داشته باشیم.

جایزه «هرمن کان» به یاد دانشمند هسته‌ای آمریکایی به این نام، اهدا می‌شود و سال ۹۶، این جایزه به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا اعطا شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG