لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۷

امنیت سایبری در دستور مذاکرات امریکا و چین


در پنجمین سال مذاکرات دو جانیه چین و امریکا طرفین از پیشرفت در زمینه سایبری خبر دادند

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید چین و امریکا در قرن حاضر نیز همچنان بزرگ ترین و جهانگیر ترین اقتصاد جهان خواهند بود.

جان کری که در محل وزارت خارجه آمریکا سخن می گفت، افزود میزان گفتگوهایی که سالانه در سطح مقام های ارشد امریکایی و چینی صورت می گیرد، دو کشور را قادر ساخته تا صادقانه موارد اختلاف خود را با هدف رفع آنها و افزایش تفاهم مطرح کنند.

جان کری گفت مباحثاتی که در سال جاری میان دو کشور انجام گرفت به ایجاد گروه های کاری برای تحقیق در زمینه امنیت سایبری و گرمایش هوا منجر شد.

وانگ یانگ، معاون نخست وزیر چین نیز گفت که همکاری های چین و امریکا «فراتر از روابط دو جانبه» رفته و اهمیتی جهانی یافته است. آقای وانگ با تاکید بر این که هر دو کشور نیاز دارند از طریق گفتگو اعتماد سازی کنند، افزود چین هرگز با نظرهایی که مانع پیشرفتش شود، موافقت نخواهد کرد.

در گفتگوهای امریکا و چین که اکنون به پنجمین سال خود رسیده است، جک لیو، وزیر خزانه داری آمریکا و یانگ جیه چی مشاور دولت چین نیز حضور دارند.

روز چهارشنبه رسانه دولتی چین با اعلام پیشرفت هایی که نصیب نخستین گروه کاری چینی – امریکایی در زمینه امنیت سایبری شده است، افزود که هر دو طرف درباره مسائل «صادقانه» مذاکره می کنند و با گسترش همکاری های دو سویه موافقت دارند.

مقام های امریکایی نیز در این گفتگوها مسئله هک شدن سایت های اقتصادی را مطرح کردند و درباره هنجارهای بین المللی برای فضای سایبری سخن گفتند.

واشنگتن و پکن اخیرا یکدیگر را به انجام حمله های سایبری متهم کرده اند. مسئله ای که می تواند در روابط دو کشور خدشه ای اساسی وارد کند.

پیش از این مذاکرات، گروه های حقوق بشری و قانون گذاران آمریکایی از امریکا خواسته بودند در مذاکرات با چین نگرانی های آنان را درمورد وضعیت حقوق بشر در این کشور مطرح کنند. مسئله حقوق بشر در چین از مسائل بسیار حساس در چین به شمار می رود.

در همین حال گروهی از قانون گذاران ارشد امریکایی از دولت امریکا خواسته اند که چین را در قبال طیف گسترده ای از موضوع های مربوط به اقتصاد، تحت فشار قرار دهد. از جمله مهم ترین آن ها حمایت از مالکیت فکری و تامین باز شدن بازارهای چینی به روی رقابت های خارجی است.
XS
SM
MD
LG