لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

پرزیدنت ترامپ: دو وزارت‌خانه مشغول بررسی اضافه کردن سوال وضعیت شهروندی برای سرشماری سال آینده هستند


دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد که دو وزارت‌خانه این کشور مشغول بررسی اضافه کردن سوال مربوط به وضعیت شهروندی در سرشماری سال آینده این کشور هستند.

پرزیدنت ترامپ امروز پنج‌شنبه ۱۳ تیرماه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «برای کشور ما اهمیت زیادی دارد که اجازه داده شود سوال ساده و پایه‌ای «آیا شهروند ایالات متحده هستید؟» در سرشماری سال ۲۰۲۰ پرسیده شود. وزارت بازرگانی و وزارت دادگستری مشغول کار بر روی این موضوع هستند، حتی در روز چهارم ژوئیه.»

​دیوان عالی ایالات متحده هفته گذشته با ۵ رای مخالف در برابر ۴ رای موافق درخواست دولت برای افزودن پرسشی درباره شهروندی به سرشماری را رد کرد.

استدلال وزارت دادگستری ایالات متحده این بود که این پرسش برای کمک به اجرای قوانین حفاظت از حق رای اقلیت‌ها لازم است.

قاضی جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده، با چهار قاضی لیبرال دادگاه همراهی کرد و در توضیح این تصمیم نوشت دولت به روشنی توضیح نداده چرا خواهان چنین اقدامی است.

منتقدان می‌گویند پرسش شهروندی باعث می‌شد اقلیت‌ها و مهاجران سرشماری را پر نکنند و این موجب تقویت موقعیت جمهوری‌خواهان در مناطق با اکثریت دموکرات شود.

سرشماری از این جهت اهمیت دارد که تعیین می‌کند چه تعداد کرسی مجلس نمایندگان به هر ایالت تخصیص یابد و چگونه صدها میلیارد دلار بودجه فدرال توزیع شود.

XS
SM
MD
LG