لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

کاخ سفید از افزودن پرسش درباره وضعیت شهروندی در سرشماری سال آینده آمریکا منصرف شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت ترامپ از طرح خود برای افزودن پرسشی درباره شهروندی به سرشماری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده صرفنظر کرد.

این یعنی «اداره سرشماری ایالات متحده» می تواند ارسال فرم های چاپی را برای بیش از یکصد میلیون خانوار آمریکایی آغاز کند. رئیس جمهوری آمریکا شخصا پرسیده بود که آیا سرشماری ده سال یک بار می تواند به تاخیر بیافتد. هر گونه تاخیری در این باره نقض قوانین فدرال محسوب می شد.

سرشماری از این جهت اهمیت دارد که تعیین می کند چه تعداد کرسی مجلس نمایندگان به هر ایالت تخصیص یابد و چگونه صدها میلیارد دلار بودجه فدرال توزیع شود.

«دیوان عالی ایالات متحده» هفته گذشته با ۵ رای مخالف در برابر ۴ رای موافق درخواست دولت برای افزودن پرسشی درباره شهروندی به سرشماری را رد کرد.

استدلال «وزارت دادگستری ایالات متحده» این بود که این پرسش برای کمک به اجرای قوانین حفاظت از حق رای اقلیت ها لازم است.

قاضی جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده، با چهار قاضی لیبرال دادگاه همراهی کرد و در توضیح این تصمیم نوشت دولت به روشنی توضیح نداده چرا خواهان چنین اقدامی است.

منتقدان می گویند پرسش شهروندی باعث می شد اقلیت ها و مهاجران سرشماری را پر نکنند و این موجب تقویت موقعیت جمهوریخواهان در مناطق با اکثریت دموکرات شود.

پرزیدنت ترامپ در توییتی نوشت: « روز غم انگیزی برای آمریکا است وقتی دیوان عالی اجازه نمی دهد در سرشماری سال ۲۰۲۰ پرسیده شود آیا این شخص شهروند ایالات متحده است؟»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG