لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

داروی تقویت سیستم ایمنی عامل درمان سرطان جیمی کارتر


جیمی کارتر رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده آمریکا از محو تومور سرطان مغزی خود خبر داده است. او پیشتر در نیمه تابستان گفته بود که پزشکان پس از عمل جراحی برای برداشتن غده سرطانی در کبدش، چهار غده کوچک ملانوما یافته اند.

به کفته روزنامه گاردین معجزه ای رخ نداده است، و پزشکان آقای کارتر می گویند ملانوما که معمولا سرطان پوست است و گاهی هم در درون بدن تشکیل می شود، سرطان اولیه در بدن او بود که بعد به کبدش سرایت کرد. جیمی کارتر سپس با "پمبرولیزوماب" یکی از جالب ترین داروهای درمان سرطان تحت معالجه قرار گرفت.

این دارو با نام تجاری "کیترودا" در آمریکا فروخته می شود و یکی از داروهای اولیه تقویت سیستم ایمنی بدن انسان است. این دارو به جای کشتن سلول های سرطانی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

نظریه تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به سرطان، ده ها سال است که مطرح شده، اما در همین چند سال اخیر است که دانشمندان توانسته اند آن را در کنار چند داروی موفق دیگر به اجرا بگذارند.

حدود یک سال پیش وزارت دارو و غذای آمریکا، کیترودا را تأیید کرد. مرحله آزمایشی این دارو نشان داده که از "ایپیلیموماب" - نوع اولیه کیترودا - مؤثرتر است.

XS
SM
MD
LG