لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۳

شورشیان حوثی دو گروگان آمریکایی در یمن را آزاد کردند


جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه و به دنبال آزادی دو گروگان آمریکایی در یمن گفت ایالات متحده برای آزادی تمامی گروگان‌های آمریکایی در سراسر جهان و در خاورمیانه به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد.

کری گفت از همان زمان که دو آمریکایی فوق در یمن اسیر شدند تلاش برای آزادی آنان آغاز شد. او از دولت عمان که مذاکره با شورشیان حوثی برای آزادی آمریکایی‌ها و دست‌کم سه خارجی دیگر را برعهده داشت قدردانی کرد.

هویت هیچ‌یک از زندانیانی که روز یکشنبه آزاد شدند بلافاصله اعلام نشد اما شرکت آمریکایی مستقر در نیواورلئان که کارش تحویل کمک‌های انسان‌دوستانه است می‌گوید یکی از کارمندانش به نام اسکات داردن، آزاد شده است.

ند پرایس سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا از همه کسانی که برای آزادی گروگان‌ها تلاش کردند بویژه سلطان قابوس بن سعید السعید، رهبر عمان.

گروگان‌های غربی

چندین شهروند کشورهای غربی که در یمن به اسارت درآمده بودند در ماه‌های اخیر اغلب با وساطت عمان آزاد شده‌اند.

حوثی‌های یمن بارها برای گرفتن امتیاز از دولت شهروندان غربی را ربوده‌اند و تقریبا همه آنها آزاد شده‌اند. اما سال گذشته لوک سامرس، روزنامه‌نگار آمریکایی و پیر کورکی معلم اهل آفریقای جنوبی در جریان تلاش ناکام نیروهای آمریکایی برای آزادی آن ها از القاعده کشته شدند.

حوثی‌های یمن که از حمایت ایران برخوردارند سال گذشته، صنعا پایتخت یمن را تصرف کردند و دولت رسمی کشور را سرنگون کردند. دولت سابق یمن اکنون به عربستان سعودی منتقل شده است.

درگیری‌های مدام و حملات سنگین هوایی از سوی ائتلاف عرب به ریاست عربستان سعودی بحران انسانی فاجعه‌باری را در یمن موجب شده است و مردم فقیر این کشور را محتاج نیازهای اولیه و خوراک و آب رها کرده است.

ایالات متحده آمریکا خواستار حضور بدون پیش‌شرط طرف‌های دعوا در مذاکرات صلح شده است و می‌گوید مردم یمن خواستار پایان هرچه زودتر جنگ و درگیری هستند.

XS
SM
MD
LG