لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۶

گسترش سریع آتش‌سوزی در کالیفرنیا


مقامات آتش‌نشانی کالیفرنیا اعلام کردند گسترش سریع آتش‌سوزی مهیبی که در آن ایالت به وقوع پیوسته است، علاوه بر سوزاندن درخت‌ها در ده‌ها هزار هکتار از جنگل، حدود دو هزار خانه را نیز در معرض تهدید قرار داده است.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، وزارت جنگلبانی کاليفرنيا، که عهده‌دار وظيفه حفاظت جنگل‌ها در برابر آتش‌سوزی نيز است، روز پنج‌شنبه ۲۷ شهريور (۱۸ سپتامبر) گفت آتش ۲۸۷ کيلومتر مربع از جنگل‌های واقع در شرق ساکرامنتو (مرکز ايالت) را سوزانده است.

روز چهارشنبه نيز بيش از ۱۱۴ کيلومتر مربع از اين جنگل‌ها طعمه حريق شده بود، که باعث تخليه خانه‌های بيشتری شد. تنها ۵ درصد این آتش تحت کنترل درآمده بود.

بيشتر خانه‌هایی که در معرض تهدید قرار گرفته‌اند، در منطقه «پولاک پاينز»، واقع در ۹۰ کيلومتری شرق ساکرامنتو قرار داشتند. برای صدها خانه دستور تخليه صادر شده، اما تعداد دقیق آنها مشخص نیست.

بنا به گفته وزارت جنگلبانی، بخش عمده رشد آتش‌سوزی روز چهارشنبه در شمال غربی، به‌دور از شهر، رخ داد.

جری براون فرماندار کاليفرنيا اواخر روز گذشته حالت اضطراری اعلام کرد، که موجب آزاد گشتن بودجه برای تامين مهار دو آتش‌سوزی مذکور شد. براون همچنین کمک‌های مالی دولت فدرال را برای مبارزه با هر یک از آنها جلب کرده بود.

در همین حال، شهر «ويد» در شمال ساکرامنتو، که روز دوشنبه در آن آتش‌سوزی بزرگی شروع شده بود، چندين گروه آتش‌نشانی به به مهار آتش پرداخته و تا روز چهارشنبه برای کنترل حريق از خانه‌ای به خانه‌ای دیگر می‌رفتند. مقامات محلی تخمين زدند که احتمالا ۱۱۰ خانه بطور کامل در اين آتش‌سوزی از بين رفته و ۹۰ خانه ديگر خسارت‌هايی ديده‌اند.

علت اين آتش‌سوزی، که ۶۰ درصد آن پس از سوزاندن ۳۷۵ هکتار مهار شد، در دست بررسی است.

XS
SM
MD
LG