لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

سه ایالت غربی آمریکا با خطر گسترش آتش‌سوزی روبرو هستند


یک مأمور آتش نشانی در حال مهار کردن آتش در نزدیکی برنی - کالیفرنیا، ۱۳ مرداد
یک مأمور آتش نشانی در حال مهار کردن آتش در نزدیکی برنی - کالیفرنیا، ۱۳ مرداد

دو آتش‌سوزی مهیب منطقه‌ای به وسعت بیش از ۲۶۰ کیلومتر مربع از اراضی خشک و کم آب شمال ایالت کالیفرنیا و جنوب ایالت اورگون را دربر گرفته و صدها خانه را در شهرهای کوچک نابود کرده یا در معرض تهدید قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آتش‌سوزی در شهر ۳ هزار نفری «آیلر»، ۸ خانه را تخریب کرده و به ساکنان ۷۰۰ خانه که نزدیک به محل آتش‌سوزی هستند، هشدار داده شده که در صورت نزدیک‌تر شدن شعله‌های آتش، خانه‌های خود را ترک کنند.

خاکستر و دود ناشی از آتش‌سوزی از فاصله ۶ کیلومتری شهر دیده می‌شد و تا دوشنبه شب تنها ۱۰ درصد از آتش مهار شده بود.

حضور بیش از هزار مأمور آتش‌نشانی، که بعضی از آنها از راه‌های دور و ایالت‌های دیگر مثل مونتانا خود را به محل آتش‌سوزی در شهر آیلر رسانده‌اند، مایه آرامش خاطر ساکنان محل است. بیمارستان‌های محلی تخت‌های اضافی برای پذیرش بیماران اورژانسی آماده کرده و بیماران خود را به یک بیمارستان دیگر در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر منتقل کرده‌اند.

آتش‌سوزی در «آیلر» و «بالد» به فاصله یک روز از یکدیگر شروع شد و دلیل اصلی آن رعد و برق و سرایت آتش از درخت های عمدتاً خشک، یا ضعیف شده بر اثر خشکسالی، به درختان دیگر در جنگل بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، خنک‌تر شدن هوا و رطوبت آن به مأموران آتش‌نشانی در فرونشاندن آتش اندکی کمک کرد؛ اما احتمال توفان و پراکنده شدن و سرایت آتش به دیگر نقاط را هم بیشتر کرد.

با توجه به خشکسالی در شمال کالیفرنیا، آتش‌سوزی‌های تابستانی دور از انتظار نبود، و مأموران آتش‌نشانی پیشاپیش، هشدارهای آمادگی برای مقابله با آتش را دریافت کرده بودند.

اما بعضی از ساکنان که از بیم آتش از خانه‌های خود گریخته‌اند، می‌گویند سرعت و شدت آتش سوزی آیلر وحشتناک بود. یکی از ساکنان محل که در مدرسه‌ای اسکان داده شده به آسوشیتدپرس گفت «آتش همچون هیولایی پیش می‌رفت و هر چه را که سر راهش بود در خود فرو می‌برد.»

بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ مأمور آتش‌نشانی برای مهار آتش‌سوزی روزهای اخیر و ده‌ها آتش‌سوزی پراکنده دیگر در شمال کالیفرنیا به منطقه اعزام شده‌اند.

دنیس ماتیسن سخنگوی اداره آتش‌نشانی ایالتی می‌گوید شمار آتش‌سوزی‌های امسال در کالیفرنیا ۳۵ درصد بیش از میزان آتش‌سوزی‌های سالانه در آن ایالت بوده است. میزان زمین‌هایی که در اثر آتش‌سوزی از بین رفته نیز ۴۴ درصد بالاتر از متوسط فصل آتش‌سوزی در سال‌های گذشته بود.

مأموران آتش‌نشانی در کوه‌های سیسکیو در مرز دو ایالت اورگون و کالیفرنیا، به لطف خنک‌تر شدن هوا، موفق شدند آتش را تا حدود زیادی مهار کنند، اما هنوز ۲۷۰ نفر از سکنه در معرض سرایت آتش قرار دارند. شش خانه در منطقه‌ای کوهستانی در آتش سوخته و به کلی از میان رفته است.

در ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا، وزش بادهای شدید به پراکندگی آتش دامن زده و ده‌ها ساختمان را از بین برده است. جیل بیدل، سخنگوی مرکز عملیات اورژانس منطقه کیتیاس می‌گوید برای ساکنان ۸۰ خانه که در مسیر آتش قرار داشتند، هشدار تخلیه صادر شده است.

مشخص نیست ساختمان‌هایی که در آتش‌سوزی از بین رفته‌اند، ساکنان دائمی داشتند یا به عنوان استراحتگاه‌های تابستانی از آنها استفاده می‌شد.

XS
SM
MD
LG