لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

جان بولتون: عدم توافق آمریکا و کره شمالی در ویتنام به معنای شکست مذاکرات هسته‌ای نیست


جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه ۱۲ اسفند گفت که پایان یافتن دیدار دوم سران آمریکا و کره شمالی بدون رسیدن به یک توافق، به معنای آن نیست که این مذاکرات به شکست انجامیده است.

جان بولتون در مصاحبه با سی‌بی‌اس گفت، دلیل عدم حصول نتیجه در مجاب کردن پیونگ یانگ به خلع سلاح این بود که شرایط آنها قابل پذیرش نیست و از این رو ترک مذاکرات خود یک «موفقیت» محسوب می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته در هانوی پایتخت ویتنام برای بار دوم بطور مستقیم گفت‌وگو کردند؛ اما این نشست بدون نتیجه پایان یافت.

پرزیدنت ترامپ که دلیل ترک مذاکرات را زیاده‌خواهی طرف کره‌ای اعلام کرده بود، روز گذشته بار دیگر گفت کره شمالی آینده اقتصادی درخشانی خواهد داشت، اما چنین آینده‌ای بدون توافق خلع سلاح رقم نخواهد خورد.

جان بولتون در اظهارات امروز خود گفت، موضوع اصلی نشست ویتنام این بود که ببینیم پیونگ یانگ تا چه حد آماده است یک «توافق بزرگ» را، یعنی خلع سلاح اتمی که می‌تواند آینده کره شمالی را تغییر دهد، بپذیرد.

وی علاوه بر سی‌بی‌اس، با شبکه‌های تلویزیونی فاکس و سی‌ان‌ان نیز گفت‌وگو کرد و به نوشته آسوشیتدپرس تلاش کرد که سیاست پرزیدنت ترامپ را در دفاع از منافع امنیت ملی آمریکا با «رد یک توافق بد» تشریح کند.

رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی برای نخستین بار در ۲۲ خرداد سال جاری در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند و کیم جونگ اون پذیرفت در راستای عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای گام بردارد.

با این حال، رهبر کره شمالی بر لغو کلیه تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه کشورش اصرار دارد؛ در حالی که دولت پرزیدنت ترامپ تاکید دارد تا خلع سلاح کامل و قابل راستی آزمایی هسته‌ای، تحریم‌ها باقی خواهد ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG