لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

بولتون می‌گوید حکومت ایران تا زمانی که تبعیت نکند، تحت فشار قرار خواهد گرفت


گزارشی در «سان فرانسیسکو گیت» از بلومبرگ

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، می گوید ایالات متحده قصد دارد با ادامه تحریم ها بر ایران آن کشور را تا تسلیم شدن زیر فشار بگذارد.

بولتون روز سه شنبه در سنگاپور گفت: «ما فکر می کنیم حکومت زیر فشاری واقعی است و قصد ما این است که آن ها را خیلی سخت زیر فشار بگذاریم.»

با تشدید فشارهای دولت ترامپ بر جمهوری اسلامی، صادرات حیاتی نفت ایران از سیزدهم آبان ماه تحت تحریم قرار گرفته است. حتی پیش از آن که مجازات های اخیر اعمال شود، تهاجم اقتصادی آمریکا موجب سقوط ریال شده و افزایش قیمت ها و خالی شدن فروشگاه ها از کالاهای اساسی را به دنبال داشته است.

کشورهای اروپایی می کوشند با راه اندازی مکانیزمی امکان ادامه سرمایه گذاری و تجارت در ایران را فراهم کنند. مقام های ایران هشدار می دهند که کشورشان در صورت عدم بهره مندی از مزایای توافق هسته ای به آن پایبند نخواهند ماند.

جان بولتون اشاره کرد که اروپا در این کار ناکام مانده و در رویکردشان تجدید نظر خواهند کرد. بولتون در حاشیه اجلاسی آسیایی گفت: «می خواهم رفتار در حال تغییر در اروپا را با کتابی مقایسه کنم که سال ها پیش در آمریکا تحت عنوان «شش مرحله از اندوه» نوشته شده بود. با تکذیب شروع می شود و با قبول به پایان می رسد.»

«صندوق بین المللی پول» در گزارش چشم انداز اقتصاد منطقه که روز سه شنبه منتشر شد اعلام کرد تحریم های نفتی احتمالا اقتصاد ایران را وارد رکود کرده، کمبودهای مالی اش را شدیدتر و نرخ تورم را نسبت به سال گذشته سه برابر خواهد کرد.

دولت ترامپ می گوید که هدفش از این تهاجم اقتصادی مجبور کردن جمهوری اسلامی به کاستن از نقش آن کشور در بعضی مناقشات در خاورمیانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG