لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

جان بولتون: قاسم سلیمانی از خطرناک‌ترین افراد جهان است؛ سپاه و نیروی قدس را دست کم نگیرید


جان بولتون مشاور امنیت رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
جان بولتون مشاور امنیت رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در یک مصاحبه رادیویی، با تایید این ارزیابی که «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس «یکی از خطرناک‌ترین افراد در جهان است»، گفت نباید سپاه پاسداران و نیروی قدس را دست کم گرفت.

جان بولتون در گفت‌وگو با رادیو اینترتتی «هیو هیوئیت» در پاسخ به پرسشی درباره گفته جیمز استاوریدیس افسر عالیرتبه بازنشسته نیروی دریایی آمریکا که «قاسم سلیمانی یکی از خطرناک‌ترین افراد در جهان است» گفت که این ارزیابی کاملا درستی است.

وی با بیان این که نباید سپاه و به ویژه نیروی قدس را، که سلیمانی فرمانده آن است و در سراسر عراق و سوریه خرابی به بار می‌آورد دست کم گرفت، گفت به همین دلیل است که تصمیم پرزیدنت ترامپ برای تروریستی خواندن سپاه تصمیمی شایسته است.

مشاور امنیتی پرزیدنت ترامپ خاطر نشان که سپاه پاسداران خیلی پیش از این‌ها به عنوان حامی تروریسم شناخته شده بود و اعلام رسمی تروریستی بودن آن به این معناست که هر کس با آن، یا زیرمجموعه‌های آن، معامله کند حداکثر بیست سال زندانی می‌شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که این تصمیم پرزیدنت ترامپ «بسیار مهم» است و پیامی است به همپیمانان ایالات متحده در اروپا که اگر هر کس بخواهد به فکر تجارت با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران باشد، باید فکر بیست سال حبس آن را هم بکند.

دوشنبه شب وزیر خارجه ایالات متحده در یک گفتگو با فاکس نیوز گفت از نظر او بین قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابوبکر البغدادی رهبر داعش تفاوتی نیست و هر دو تروریست هستند.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۹ فروردین در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. به گفته وزیر خارجه آمریکا تصمیم پرزیدنت ترامپ برای قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی ایالات متحده، از ۲۶ فروردین به شکل رسمی به اجرا گذاشته می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG