لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

بوئینگ: ما به خواست دولت آمریکا عمل می کنیم، متمم تصویب شده مساله کنگره و دولت است


ایران برای خرید هواپیما با بوئینگ توافق کرده است.
ایران برای خرید هواپیما با بوئینگ توافق کرده است.

رئیس شرکت بوئینگ می گوید این شرکت برای معامله با ایران به درخواست دولت آمریکا عمل می کند و تا زمانی قانون اجازه دهد قرارداد با ایران برجای خود خواهد ماند.

تنها سه روز بعد از تصویب دو متمم در کنگره آمریکا که خواستار ممنوعیت معامله بوئینگ با ایران است، ری کانر، رئیس بوئینگ، ۲۰ تیر ماه در نشستی در لندن گفت متمم‌های تصویب‌شده در کنگره، مساله این نهاد و دولت آمریکا است و بوئینگ بنا بر خواست دولت آمریکا عمل خواهد کرد.

ری کانر، رئیس بوئینگ روز یکشنبه گفت اگر جلوی توافق بوئینگ با ایران گرفته شود، باید جلوی همه شرکت‌های آمریکایی دیگری که به رقبای این هواپیماسازی نیز خدمات و فناوری ارائه می‌کنند و با ایران معامله می کنند، گرفته شود.

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه، دو متمم پیشنهادی را تصویب کردند که شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا را از فروش بیش از ۱۰۰ هواپیمای مدل جدید به ایران ممنوع می کند.

هنوز مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا قابل اجرا نیست. این مصوبه باید ابتدا در سنا مطرح شود.

دموکرات ها مخالف این طرح هستند. سنا اگر بتواند با ۶۰ رای آن را تصویب کند، برای اجرا به کاخ سفید ارسال می شود اما با توجه به حدود ۵۰ سناتور دموکرات، بعید به نظر می رسد جمهوریخواهان بتوانند آن را با بیش از شصت رای تصویب کنند. در عین حال، اگر این قانون با کمتر از ۶۰ رای در سنا تصویب شود، باراک اوباما می تواند آن را وتو کند.

دولت اوباما می گوید ایران براساس توافق هسته ای سال گذشته، اجازه معامله با شرکت های آمریکایی از جمله بوئینگ را دارد.

XS
SM
MD
LG