لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

تلاش آمریکا برای پایان دادن به جنگ غزه؛ آنتونی بلینکن بار دیگر به خاورمیانه می‌رود


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در تلاش مستمر برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی و افزایش کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه، قرار است هفته آینده به عربستان سعودی، مصر، قطر، اسرائیل و کرانه باختری رود اردن سفر کند.

این پنجمین سفر بلینکن به خاورمیانه از زمان حملات هفتم اکتبر جماس به اسرائیل و آغاز جنگ غزه است؛ ماموریت دیپلماتیکی که قرار است در آن درباره پیشنهاد مربوط به توقف جنگ در ازای آزادی گروگان‌های باقیمانده در دست حماس رایزنی شود.

یکی از مقام‌های ارشد حماس، گروهی که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار است، پیشتر گفته به پیشنهادی که اوایل این هفته میانجی‌های مصر، قطر و آمریکا در پاریس مذاکره کردند و اسرائیل آن را تایید کرده، «بسیار زود» پاسخ داده خواهد شد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت آنتونی بلینکن برای «ایجاد منطقه‌ای یکپارچه‌ و صلح‌آمیز که شامل صلح و امنیت پایدار به طور یکسان برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها خواهد بود»، تلاش می‌کند.

هر چند بلینکن در سفر آتی خود به حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ نیز می‌پردازد، اما متیو میلر می‌گوید: «آمریکا گام‌های مناسبی برای دفاع از کارکنان خود و حق آزادی کشتیرانی در دریای سرخ برمی‌دارد، اما هدف بلینکن جلوگیری از گسترش درگیری‌ها خواهد بود.»

در پی حمله شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر دست‌کم ۱۲۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی بودند. اعضای این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی همچنین بیش از ۲۴۰ تن را به گروگان گرفتند که در بین آنها کودکان و سالمندان نیز بودند.

بیش از یکصد تن از این گروگان‌ها در مبادله با ۲۴۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل، در جریان آتش‌بس یک هفته‌ای بین اسرائیل و حماس، آزاد شدند. با این حال، بیش از ۱۳۰ تن هنوز در گروگان حماس هستند.

XS
SM
MD
LG