لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

آمریکا: به اقدامات بیشتری برای کمک به غیرنظامیان در غزه نیاز است


آرشیو
آرشیو

عذرا ضیا، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور امنیت غیرنظامیان، دموکراسی و حقوق‌بشر، روز سه‌شنبه سوم بهمن در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد با اشاره به تلاش واشنگتن برای توقف جنگ بین اسرائيل و حماس گفت: به اقدامات بیشتری برای کمک به غیرنظامیان در غزه نیاز است.

او همچنین با تاکید بر این که امکان جابجایی اجباری غیرنظامیان در غزه وجود ندارد، گفت «تلاش‌های واشنگتن برای کاهش تنش ادامه دارد» و از سازمان ملل متحد و اقدامات آن حمایت می‌کند.

بر اساس بیانیه خبری سازمان ملل، معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت که ایالات متحده از اسرائیل می‌خواهد که برای محافظت از غیرنظامیان و پایبندی به قوانین بین‌المللی، اقدامات بیشتری انجام دهد و افزود: سازمان ملل و سایر سازمان های بشردوستانه نیز به پشتیبانی بیشتری نیاز دارند.

عذرا ضیا گفت که تداوم حوادث در هفته گذشته نشان می‌دهد که تنش‌زدایی همچنان چالشی جدی است که نگرانی‌هایی را در مورد نبود ایمنی در مراکز بهداشتی و سایر زیرساخت‌های غیرنظامی، افزایش می‌دهد.

او با تاکید بر اینکه بحران گروگان‌گیری باید حل شود و شورای امنیت باید در نهایت، اقدامات حماس را محکوم کند و خواستار آزادی همه گروگان‌ها در غزه شود، گفت: «حملات وحشیانه حماس باعث ایجاد این درگیری شد.»

خانم ضیا همچنین تاکید کرد «ایالات متحده بارها به جمهوری اسلامی هشدار داده است» که در حملاتی که می‌تواند منجر به گسترش درگیری شود، شرکت نکند، واشاره کرد آمریکا به اقدامات خود برای محافظت از نیروها و پرسنل خود در منطقه، ادامه خواهد داد.

وی در مورد بحران در منطقه و تلاش‌ها برای پایان‌دادن به آن گفت: «هدف، آینده‌ای است که غزه هرگز به عنوان سکوی ترور، مورد استفاده قرار نگیرد» و افزود که تنها ضامن پایان‌دادن به خشونت‌های دو کشور، تضمین امنیت اسرائیل، است.

پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در نشست داووس سوئیس با بیان این که اسرائیل بدون تشکیل یک کشور فلسطینی نمی‌تواند به «امنیت واقعی» دست یابد، تاکید کرده بود که چنین اقدامی می‌تواند به متحد ‌کردن خاورمیانه کمک کند.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، او همچنین گفته بود که دیدگاه رهبران جهان عرب و اسلام در مورد اسرائیل تغییر کرده است و ایجاد کشور فلسطینی به همگرایی اسرائیل با کشور‌های منطقه کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG