لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

چرا پرندگان شب سال نو مردند؟


ابتدا در آرکانزاس و سپس در جورجیای ایالات متحده، پرندگان سیاه از آسمان فرو ریختند. در پی آن حیوانات به طور دسته جمعی و اسرارآمیز در سراسر جهان در کام مرگ فرو رفتند. دو میلیون ماهی در خلیج چزاپیک در ایالت مریلند،۱۵۰ تن ماهی تیلاپیای قرمز در ویتنام و ۴۰ هزار خرچنگ در بریتانیا.

زیست شناسان در بررسی این حادثه می گویند مرگ جمعی حیوانات پدیده ای طبیعی است و ارتباطی با هم ندارد. پروفسور «اسکات رایت» از مرکز ملی سلامت وحش در ویسکانسین می گوید «در مورد مرگ جمعی پرندگان نگرانی هایی وجود دارد. مرگ حیوانات طبیعی است ولی در این مورد خاص که در آرکانزاس روی داد به نظر می رسد ناشی از فعالیت های انسان ها باشد.»

برخی کارشناسان صداهای بلند ناشی از آتشبازی شب سال نو را موجب مرگ دسته جمعی پرندگان می دانند. پرنده شناسان معتقدند هوای سرد و مرطوب شب سال نو در آرکانزاس می تواند موجب مرگ دسته جمعی آن ها شده باشد.

مرکز مطالعات بیماری حیوانات وحشی در دانشگاه جورجیا آزمایش هایی را بر روی این پرندگان مرده انجام داده است. دکتر جان فیشر یکی از پژوهشگران این مرکز می گوید «متوجه شدیم به بدن پرندگان ضربه وارد شده مثل این که آن ها به یک جسم ساکن بزرگ برخورد کرده باشند. استخوان هایشان شکسته و دچار خونریزی شده بودند.»

با وجود این وی هیچ گونه توضیحی ندارد که چرا این پرندگان از آسمان به زمین ریختند. به گفته کارکنان مرکز مطالعات بیماری حیوانات وحشی در دانشگاه جورجیا در هشت ماه گذشته ۹۵ مورد مرگ جمعی پرندگان در آمریکای شمالی ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG