لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

گفت‌وگوی رؤسای جمهوری آمریکا و اوکراین: بایدن بر پشتیبانی پایدار از کی‌یف تاکید کرد


دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در کاخ سفید – ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳
دیدار جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در کاخ سفید – ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با قول کمک‌های سریع امنیتی به اوکراین، از «پشتیبانی پایدار» ایالات متحده از کی‌یف در رویارویی با تجاوز روسیه اطمینان داد؛ همزمان پنتاگون اعلام کرد اعزام مستشاران نظامی به اوکراین را در چارچوب یک برنامه «حمایتی غیر رزمی» در دستور کار دارد.

بنابر اعلام کاخ سفید، جو بایدن در تماس با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، بر حمایت بی‌دریغ واشنگتن از تلاش‌های دفاعی کی‌یف تاکید کرد و متعهد شد که پس از تصویب لایحه امنیت ملی در سنا و تایید نهایی رئیس جمهوری، کمک‌های امنیتی قابل توجهی را به‌سرعت ارسال کند.

هدف از این کمک‌ها رفع نیازهای فوری اوکراین در میدان نبرد با روسیه و همچنین تقویت دفاع هوایی اوکراین، در کنار کمک‌های اقتصادی با هدف تقویت ثبات مالی و حمایت از بازسازی زیرساخت‌های تخریب شده این کشور در جریان تجاوز نظامی روسیه است.

همزمان در روز دوشنبه، جو بایدن با اورسولا فون در لین رئیس کمیسیون اروپا نیز گفت‌وگو کرد و تعهد مشترک آمریکا و اروپا به دفاع از اوکراین را خاطرنشان کرد. آن‌ها بر اهمیت ادامه حمایت بین‌المللی از اوکراین، به‌ویژه با تصویب اخیر لایحه بودجه تکمیلی کمک‌های امنیت‌ ملی توسط مجلس نمایندگان آمریکا، تأکید کردند.

در این میان، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرد در پاسخ به شرایط امنیتی در حال تحول اوکراین در نظر دارد مستشاران نظامی بیشتری را در سفارت ایالات متحده در کی‌یف مستقر کند. پت رایدر، سخنگوی پنتاگون تصریح کرد این نیروها نقش «غیر رزمی» خواهند داشت و دفتر همکاری‌های دفاعی را تقویت خواهند کرد.

این افراد، که انتظار می‌رود تعداد آن‌ها کمتر از ۱۲ تن باشد، در فعالیت‌های تدارکات، تعمیر و نگهداری، ارتباطات و پشتیبانی، مشارکت خواهند کرد؛ اقدامی که به دنبال تصویب بسته کمک خارجی از سوی مجلس نمایندگان صورت می‌پذیرد.

مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته بسته کمک ۹۵ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای از مجلس سنا نیز خواست که پس از تصویب سریع این طرح، فورا آن را برای امضای نهایی و تبدیل ‌شدن به قانون، به کاخ سفید بفرستند.

XS
SM
MD
LG