لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

درگذشت لرد تریمبل، معمار پیمان «جمعه نیک»؛ ایالات متحده: میراث سیاسی او «ثبات و رفاه امروز منطقه» است


دیوید تریمبل، سیاستمدار بریتانیایی برنده جایزه صلح نوبل (آرشیو)
دیوید تریمبل، سیاستمدار بریتانیایی برنده جایزه صلح نوبل (آرشیو)

دیوید تریمبل، سیاستمدار بریتانیایی برنده جایزه صلح نوبل و از معماران پیمان «جمعه نیک» که به سه‌ دهه درگیری در ایرلند شمالی پایان داد، در ۷۷ سالگی چشم از جهان فروبست.

حزب وحدت‌گرای اولستر که لرد تریمبل رهبر سابق آن بود با انتشار بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد او در پی یک بیماری کوتاه‌مدت روز دوشنبه درگذشته است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای درگذشت این سیاستمرد بریتانیایی را تسلیت گفت.

در این بیانیه، لرد تریمبل به عنوان نماد «یکپارچگی و سازش لازم برای کمک به گذر ایرلند شمالی از گذشته خشونت‌بارش» توصیف شده است. بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا می‌افزاید: «میراث سیاسی او ثبات و رفاهی است که منطقه امروز از آن بهره‌مند است.»

دیوید تریمبل، استاد پیشین رشته قانون در دانشگاه کوئینز در شهر بلفاست، با تلاش‌هایش برای حصول پیمان «جمعه نیک» یا «صلح بلفاست»، در سال ۱۹۹۸ میلادی تاریخ‌ساز شد. او بعدها همراه با جان هیوم، رهبر فقید سوسیال دمکرات‌ها و حزب کارگر، مشترکا جایزه نوبل صلح را به دلیل تلاش برای چاره‌اندیشی مسالمت‌آمیز درگیری‌های ایرلند شمالی دریافت کردند.

تریمبل که از ۱۹۹۵ به مدت یک دهه رهبری حزب وحدت‌گرای اولستر را عهده‌دار بود، تا سال ۲۰۰۲ به عنوان وزیر اول منطقه خدمت کرد. او در پی از دست دادن کرسی خود در جریان انتخابات عمومی بریتانیا در سال ۲۰۰۵ از سمت رهبری حزب کناره گرفت و بعداً ضمن پذیرش عضویت غیرموروثی مجلس اعیان پارلمان به حزب محافظه‌کار بریتانیا پیوست.

XS
SM
MD
LG