لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

پرزیدنت ترامپ و ترنبول تاکید کردند: روابط آمریکا و استرالیا قوی و پایدار است


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا ، به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد نبرد تاریخی موسوم به دریای مرجان در مراسم شامی که بر فراز عرشه ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس برگزار شد، سخنرانی کردند.

پرزیدنت ترامپ در این مراسم عنوان کرد که روابط آهنین بین آمریکا و استرالیا در آب های اقیانوس آرام در جنگ جهانی دوم شکل گرفته است.

او گفت: «من و نخست وزیر استرالیا گفتگوی سازنده‌ای در باره منافع مشترک بین دو کشور داشتیم. ما در باره مسائل حیاتی ، از امنیت ملی گرفته تا تجارت ، مهاجرت و همکاری های اقتصادی بهینه تبادل نظر کردیم. ما بر دوستی عمیق بین دو کشور و بر اهمیت اتحاد بین دو کشور تاکید گذاشتیم.»

ملاقات رهبر دو کشور اولین دیدار رو در روی آن ها پس از زمانی است که گفته می شود آقای ترامپ سه ماه قبل مکالمه تلفنی با آقای ترنبول را به علت مخالفتش با توافق پذیرش هزار و دویست مهاجر بین دو کشور قطع کرد. این توافق بین دولت استرالیا و باراک اوباما ، رئیس جمهوری پیشین صورت گرفته بود.

آقای ترنبول نیز بر همکاری دو کشور در جنگ با تروریسم تاکید کرد: «امروز ما در کنار هم تحریکات کره شمالی را محکوم کردیم و با آن مقابله خواهیم کرد. ما در کنار هم برای شکست و نابود ساختن تروریست ها که سبک زندگی ما را تهدید می کنند، در عراق و افغانستان می جنگیم. از نبرد فرامل در جنگ جهانی اول گرفته تا آب های دریای مرجان، تا ماسه های خاورمیانه، استرالیایی ها و آمریکایی ها شانه به شانه از آزادی دفاع می کنند.»

نیروهای آمریکایی و استرالیایی در نبرد دریای مرجان در جنگ جهانی دوم که ناو یو‌اس‌اس یکی از ناوهای درگیر در جنگ بود، از پیشروی دریایی ارتش ژاپن در اقیانوس آرام جلوگیری کردند.

در همین حال گروهی در اعتراض به سیاست های پرزیدنت ترامپ در مقابل ناو یو‌اس‌اس که بخشی از موزه هوا فضا در شهر نیویورک است، تظاهرات کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG