لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۶

احتمال تمرکز بشار اسد به دفاع از یک ناحیه محدود در شرق سوریه


رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا می گوید ایالات متحده و متحدان آن به بررسی این موضوع پرداخته اند که امکان دارد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، که زیر فشار نظامی شدید مخالفان قرار دارد، بزودی توجه خود را به دفاع از ناحیه محدودتری در شرق کشور متمرکز کند.

تلفات و شکست های نیروهای اسد در شمال، شرق و جنوب کشور او را بیشتر از هر زمانی در جنگ چها ر ساله زیر فشار گذاشته است.

به گزارش رویترز، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا روز چهارشنبه در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به سفر اخیرش به اسرائیل که بر بحث در باره سناریوهایی از جمله خروج اسد یا سقوط دولت او متمرکز بود، گفت در آنجا عقیده بر این بود که دولت اسد به احتمال بیشتر در حالت دفاعی قرار خواهد گرفت و عملیات حفاظتی خود را به مناطق سکونت شیعیان علوی و برخی از گروه های اقلیت محدود خواهد ساخت.

دمپسی گفت بر اساس این سناریو ، اسد بقیه سوریه را اساسا بدون دولت رها خواهد کرد، «یا به شیوه ای به اداره امور خواهد پرداخت که در کوتاه مدت برای منطقه مثبت نباشد.»

مقامات آمریکایی قبلا تائید کرده بودند که اسد زیر فشار قرار دارد. اما او تاکنون از چنین فشاری نجات یافته است، بویژه در پایان ۲۰۱۲ زمانی که غرب فکر می کرد دولت اسد نزدیک به سقوط است.

با این حال، شورشیان از آن هنگام قدرت گرفته اند، در حالی که نیروهای دولت فرسوده شده اند.

در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان اشتون کارتر، وزیر دفاع نیز حضور داشت و توضیحاتی داد. او گفت بهترین سناریو این خواهد بود که اسد قدرت را به دولت جدیدی که اپوزیسیون معتدل تشکیل دهد، واگذار کند.

XS
SM
MD
LG