لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

بلومبرگ:‌ اخم دولت اوباما به طرح جدید کنگره علیه ایران


آزمایش موشکی ایران خشم جمهوریخواهان را موجب شده است.
آزمایش موشکی ایران خشم جمهوریخواهان را موجب شده است.

مقاله ای از کامبیز فروهر در بلومبرگ

ادم زوبین، کفیل معاون امور تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری آمریکا، می گوید: "تحریم های الزام آور جدید که ارتباطی به برنامه هسته ای ایران ندارند به شکلی غیرضروری خطر تضعیف اتحاد ما با شرکای بین المللی مان را به همراه خواهد داشت."

او تاکید می کند که "مهم است اطمینان حاصل کنیم ابزار تحریم موثر باقی بماند و به افراط مورد استفاده قرار نگیرد."

سناتورهای جمهوریخواه مارکو روبیو و مارک کرک طرحی را ارائه کرده اند که در صورت تصویب مانع دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا و دلار به هر شکلی خواهد شد.

ادم زوبین روز چهارشنبه در کنفرانسی در "بنیاد دفاع از دموکراسی ها" در واشنگتن گفت آمریکا کماکان از توان اعمال تحریم های جدید بر افراد حقیقی و موسسات مرتبط با آزمایش موشک های بالیستیک برخوردار است و از زمان تصویب توافق هسته ای تا کنون یازده نفر را در این ارتباط در فهرست تحریم های آمریکا قرار داده است.

ایران قبول ندارد که آزمایش های موشکی اش تخلف بین المللی است زیرا توافق هسته ای با آمریکا و قدرت های جهانی تضمین می کند که ایران توان ساخت جنگ افزار هسته ای ندارد.

مقام های ایرانی از بی میلی بانک های اروپایی به گشایش حساب های اعتباری یا سرمایه گذاری مالی به دلیل عدم شفافیت در نظام مالی ایران و ترس از تجدید دوباره تحریم های آمریکا گلایه دارند.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا درباره دسترسی ایران به حدود یکصد میلیارد دلار دارایی های توقیف شده اش می گوید: "ما به هیچ شکلی مانع دسترسی ایران به حساب ها نشده ایم. ما بانک ها و دیگر شرکای مان را در این مسیر به همراهی ترغیب می کنیم."

ادم زوبین در عین حال تاکید کرد که ایران امکان دسترسی به نظام مالی آمریکا را نخواهد داشت و اجازه ای برای استفاده از بانک های ثالث برای انجام معاملات دلاری حتی درصورتی که پول ها در بانک های آمریکا نماند صادر نمی شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG