لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

اوباما در مراسم احترام به قربانیان "جنگ کثیف": برخورد آمریکا با نقض حقوق بشر در آرژانتین درست نبود


آقای اوباما و موریسیو ماکری، شاخه های گل سرخ را در نزدیک بنای یادبودی قربانیان جنگ کثیف در آرژانتین به آب انداختند.
آقای اوباما و موریسیو ماکری، شاخه های گل سرخ را در نزدیک بنای یادبودی قربانیان جنگ کثیف در آرژانتین به آب انداختند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده در محکوم ساختن نقض حقوق بشر در آرژانتین در حکومت دیکتاتوری از ۱۹۸۳-۱۹۷۶ کّند عمل کرد.

آقای اوباما ابن موضوع را روز پنجشنیه در مراسم ادای احترام به قربانیان "جنگ کثیف" در بوئنوس آیرس عنوان کرد.

او حاضر نشد از حمایت اولیه چهل سال پیش واشنگتن از شورای نظامی در کودتای آرژانتین عذر خواهی کند، اما گفت دولتش به وطیفه خود برای مقابله با گذشته "به شیوه ای صادقانه و شفاف" عمل خواهد کرد.

دیدار اوباما از آرژانتین با چهلمین سالگرد کودتای نظامیان که سرآغاز "جنگ کثیف" شد، مصادف است.

در آن رویداد نیروهای امنیتی حدود سی هزار مارکسیست، اعضای، اتحادیه های کارگری و مخالفان چپگرا را به قتل رساندند.

ایالات متحده آمریکا در سالهای ابتدایی روی کار آمدن حکومت بعد از سال ۱۹۷۶، روابط گرمی با بوئنوس آیرس داشت. همزمان با سفر آقای اوباما، برخی معترضان خواستار عذرخواهی دولت آمریکا بخاطر پشتیبانی از نظامیان کودتاگر شده بودند.

آقای اوباما روز پنجشنبه، در هنگام دیدار از پارک یادبودقربانیان دوران دیکتاتوری، گفت "در مورد سیاست های آمریکا در اوائل آن روزهای تاریک بحث هایی جریان داشته است. ماباید قبول کنیم در دفاع از حقوق بشر کند بوده ایم."

در این پارک که در کرانه های رودخانه لاپلاتا قرار دارد، آقای اوباما و پرزیدنت موریسیو ماکری، شاخه های گل سرخ را در نزدیک بنای یادبودی که نام هزاران قربانی آن سالها روی آن نوشته شده، به داخل آب انداختند.

پس از آن اوباما خطاب به جمعیت کوچک حاضر در آنجا گفت یک جامعه باید شجاعت داشته باشد به "واقعیت های تلخ" گذشته خود بپردازد. او افزود، هرچند اینکار می تواند تفرقه برانگیز و ناراحت کننده باشد، اما لازم است و جلو باید رفت.

آقای اوباما حاضر نشد از حمایت اولیه واشنگتن از شورای نظامی کودتاگر در آرژانتین عذر خواهی کند، اما گفت دولتش به وطیفه خود برای مقابله با گذشته "به شیوه ای صادقانه و شفاف" عمل خواهد کرد.

بازماندگان سرکوب می گویند یکی از تاکتیک های حکام نظامی استفاده از به اصطلاح "پروازهای مرگ" بود، که در آن مخالفان سیاسی به داخل هواپیما رانده می شدند، ماموران آنها را لخت می کردند و زنده به داخل رودخانه و اقیانوس اطلس می انداختند.

آقای اوباما قول داده است اسناد نظامی و اطلاعات مرتبط با عصر دیکتاتوری در آرژانتین را آزاد کند. در آن زمان بخاطر جنگ سرد، واشنگتن اغلب از دولت های دست راستی آمریکای لاتین که سرکوبگر بودند، حمایت می کرد.

اوباما همچنین روز چهارشنبه گفت امیدوار است انتشار اسناد به "بازسازی اعتمادی که ممکن است بین دو کشور ما از بین رفته باشد"، کمک کند.

رئیس جمهوری آرژانتین از اوباما بخاطر دیدارش "در این روز بسیار ویژه برای ما" سپاسگزاری کرد، و خواهان تجدید تعهد به دمکراسی و حقوق بشر شد.

XS
SM
MD
LG