لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

در روز ریاست جمهوری، معترضان علیه ترامپ راهپیمایی کردند


معترضان با پلاکاردهایی با شعار «او رئیس جمهوری من نیست» در نیویورک

همزمان با روز دوشنبه، روز ریاست جمهوری در آمریکا، هزاران نفر در برخی شهرهای بزرگ آمریکا تظاهراتی با عنوان «او رئیس جمهوری من نیست» برگزار کردند.

این تظاهرات در حمایت از مهاجران، اقلیت های نژادی، مسلمانان، کارگران، دگر باشان جنسی و فقرا برگزار شد.

گسترده ترین راهپیمایی در در شهر نیویورک بود که طول صف آن به بیش از نیم کیلومتر می رسید و در نزدیک هتل بین المللی ترامپ برگزار شد.

آیریس مارتینز یک تظاهرکننده مخالف ترامپ در این راهپیمایی گفت: «به عنوان یک مهاجر، احساس می کنم که به دورانی بازگشتیم که مردم برای اثبات آمریکائی بودن شان باید کارت شناسائی شان را به همراه داشتند. می دانید! برخی از اطفال ما خیلی شبیه به آمریکائی ها نیستند. آنها شبیه به مهاجران اند، اما این جا متولد و بزرگ شده اند. ولی چون شکل و شمایل شان فرق می کند، بنظر می رسد که از این به بعد هر کجا می روند، باید کارت شناسائی شان را در جیب داشته باشند. کاملا بی معنی ست!»

این تظاهرات در حالی برگزار شد که روز یکشنبه هم هزاران نفر از ساکنان شهر نیویورک در میدان تایم این شهر گردهم آمدند تا از شهروندان مسلمان آمریکا حمایت و با آنها اعلام همبستگی کنند.

معترضان علیه ترامپ: او رئیس جمهوری من نیست

اعتراض ها به دولت ترامپ بعد از فرمان اجرایی او برای محدودیت ویزا به شهروندان هفت کشور و لغو ورود پناهجویان شدت یافت.

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.

این فرمان اعتراض هایی را در آمریکا در پی داشت. حتی سرپرست دادستانی کل آمریکا بخاطر آنچه «سرپیچی از دستور رئیس جمهوری» نام گرفت، برکنار شد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز در دفاع از این فرمان اجرایی گفت عده زیادی از آمریکایی ها از این فرمان حمایت می کنند. آقای اسپایسر روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، هرگونه نگرانی مردم آمریکا نسبت به حکم مهاجرتی ترامپ را رد کرد و گفت بر اساس نظر سنجی های اخیر اکثریت مردم آمریکا از رییس جمهور تازه و رویکرد های او حمایت می کنند. سخنگوی کاخ سفید به نظر سنجی تازه موسسه پژوهشی رسموسن استناد کرد که می گوید ۵۷۷ در صد آمریکایی ها از اجرای این حکم حمایت کرده اند.

به گفته آقای اسپایسر، آنها اعتقاد دارند اجرای این حکم تا زمانی که دولت راه بهتری پیدا نکند، باید ادامه پیدا کند.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ شد. بعد از این بود که دولت ترامپ از ادامه دعوا در دیوان عالی منصرف شد و اعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی صادر می کند.

دونالد ترامپ و دولت او بارها این که فرمان اولیه علیه مسلمانان بوده را رد کردند. دولت آمریکا می گوید هدف این فرمان اجرایی مسلمانان نیستند و تنها کشورهایی که در آنها تحقیق درستی درباره متقاضیان ویزا برای آمریکا انجام نمی گیرد، در این فهرست قرار گرفته اند.

از هفت کشور مورد تعلیق در فرمان ترامپ، ایران رابطه دیپلماتیک با آمریکا ندارد و کشورهایی چون سومالی، سوریه و لیبی نیز دولت مرکزی مقتدری ندارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG