لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

تجمع مخالفان سقط جنین در آمریکا؛ مایک پنس: انتخابات اخیر نشان داد که حیات پیروز است


تجمع مخالفان سقط جنین در واشنگتن پایتخت ایالات متحده - ۸ بهمن ۱۳۹۵
تجمع مخالفان سقط جنین در واشنگتن پایتخت ایالات متحده - ۸ بهمن ۱۳۹۵

تنها یک هفته پس از آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اختلاف نظر درباره قانون سقط جنین در مرکز توجه قرار گرفته و موافقان و مخالفان با فاصله شش روز، دو تظاهرات عمده در واشنگتن پایتخت ایالات متحده برگزار کردند.

کلیان کانوی مشاور کاخ سفید و مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا در تجمع روز جمعه در واشنگتن حضور یافته و سخنرانی کردند.

آقای پنس گفت: «انتخابات اخیر نشان داد که زندگی پیروز است.» او گفت: «تا وقتی که فرهنگ زندگی را در آمریکا احیا نکنیم، آرام نمیگیریم.»

امروز، جمعه ۲۷ ژانویه، مصادف با چهل و سومین سالگرد نخستین تجمع اعتراضی به رای دیوان عالی آمریکا در قانونی کردن سقط جنین است.

مخالفان سقط جنین هر سال از سراسر آمریکا به واشنگتن می‌آیند تا به قضات دیوان عالی بگویند قصد عقب نشینی از مواضع خود را ندارند.

سقط جنین یکی از جنجالی ترین موضوعات اجتماعی-سیاسی در آمریکاست و دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده در نخستین روزهای آغاز بکار خود، با صدور یک فرمان اجرایی کمک مالی امریکا را به نهادهای بین المللی که خدمات سقط جنین ارائه می‌کنند، ممنوع کرد.

دو تظاهرات جداگانه، توسط دو گروه که با هم در زمینه حق قانونی سقط جنین اختلاف نظر دارند، برگزار شده است.

هزاران نفر از فعالان مخالف سقط جنین برای برگزاری راهپیمایی سالانه خود روز جمعه به واشنگتن آمدند. این تظاهرات تنها یک هفته بعد از تظاهرات میلیونی واشنگتن و سایر نقاط جهان در حمایت از حقوق زنان، از جمله حق سقط جنین، برگزار می‌شود.

دونالد ترامپ نیز در پیامی در توئیتر ضمن مهم خواندن تظاهرات امروز موافقان قانون ممنوعیت سقط جنین، خطاب به شرکت کنندگان در این تجمع نوشت «شما از حمایت کامل من برخودار هستید.»

شان اسپایسر معاون مطبوعاتی کاخ سفید گفته است «این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست که این دولت و رئیس جمهوری، برای ممنوعیت سقط و زنده نگاه داشتن جنین، هر چه در توان دارند انجام می‌دهند.»

اوایل هفته نیز کنگره آمریکا که در کنترل جمهوریخواهان است تلاش خود را برای قطع بودجه فدرال برای نهادهای حامی سقط جنین آغاز کرد.

یِوِتی کلارک نماینده دموکرات ایالت نیویورک گفت «میلیون ها زن و مرد از جمله خود من روز شنبه با هدف حمایت از حقوق و اختیار زنان در تصمیم گیری برای سقط جنین شرکت کردیم. این یک تصمیم شخصی است و جایی برای دخالت دولت وجود ندارد.»

دیانا بلاک نماینده جمهوریخواه تنسی هم گفت «زندگی هدیه ارزشمند خداوند است و من دعا می‌کنم که این حقیقت بزرگ در قوانین کشور ما بازتاب پیدا کند.»

این قانون به رغم مخالفت های فعالان حقوق زنان از تصویب گذشت و پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان بلافاصله آن را توئیت کرد.

به عقیده جمیلا تیلور از مرکز پیشرفت برای آمریکا «تصمیم کنگره از افکار عمومی آمریکا فاصله زیادی دارد. افکار عمومی آمریکا خواهان دسترسی زنان به سقط جنین و خدمات تنظیم خانواده است.»

در یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط موسسه پیو انجام شد، حدود ۵۷ درصد پاسخ دهندگان معتقد بودند که حق سقط جنین باید قانونی باشد، اما نظر آنها درباره تامین بودجه آن از منابع عمومی و خصوصی متفاوت بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG