لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

تداوم «ناامنی» دریای سرخ؛ وزیر دفاع آمریکا از تشکیل یک گروه بین‌المللی برای تامین امنیت خبر داد


وزیر دفاع ایالات متحده که به خاورمیانه سفر کرده از تشکیل یک نیروی جدید دریایی برای محافظت از کشتی‌های عبوری از دریای سرخ، با همکاری آمریکا و چندین کشور دیگر، با هدف مقابله با حملات حوثی‌های یمن خبر داد.

لوید آستین با صدور بیانیه‌ای گفت: «دریای سرخ یک آبراه حیاتی است که تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌کند. تشدید حملات حوثی‌ها از یمن، جریان آزاد تجارت را تهدید می‌کند، دریانوردان بی‌گناه را به خطر می‌اندازد و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.این یک چالش بین‌المللی است که نیازمند اقدام جمعی است بنابراین من امروز تشکیل گروه و عملیات «نگهبان رفاه» را اعلام می‌کنم که یک ابتکار مهم امنیتی چند ملیتی است.»

او با بیان اینکه بریتانیا، بحرین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند، نروژ و اسپانیا در ماموریت جدید به ایالات متحده خواهند پیوست افزود: «در این عملیات برخی از کشورها گشت‌زنی مشترک انجام می‌دهند و برخی دیگر در جنوب دریای سرخ و خلیج عدن پشتیبانی اطلاعاتی را انجام خواهند داد.»

به گفته وزیر دفاع آمریکا این ماموریت توسط گروه ویژه ترکیبی ۱۵۳ که در آوریل ۲۰۲۲ برای بهبود امنیت دریایی در دریای سرخ، باب‌المندب و خلیج عدن تشکیل شد، هماهنگ خواهد شد.

حوثی‌ها که بخش زیادی از شمال یمن را کنترل می‌کنند، از آغاز جنگ اسرائیل علیه حماس به رهبری اسرائیل در هفتم اکتبر، حملاتی را علیه کشتی‌ها در منطقه ترتیب داده‌اند. آنها تمام کشتی‌های متعلق به اسرائیل و همچنین هر کشتی که به سمت بنادر اسرائیلی حرکت می‌کند را تهدید کرده‌اند.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، ۲۶ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد ناوشکن مجهز به موشک هدایت‌شونده «کارنی» صبح شنبه ۲۵ آذر، ۱۴ پهپاد پرتاب‌شده از سوی حوثی‌های یمنی را در دریای سرخ سرنگون کرده است.

بر اساس این بیانیه، این پهپادها تهاجمی و یک‌طرفه بودند و بدون وارد شدن هیچ خسارتی به کشتی‌های حاضر در آب‌های منطقه ساقط شده‌اند.

همزمان، بریتانیا نیز اعلام کرد یکی از کشتی‌های جنگی‌اش اقدام به سرنگونی یک پهپاد تهاجمی مشکوک کرده که قصد حمله به کشتی‌های تجاری را داشته است.

هم‌اکنون سه ناو آمریکایی به طور روزانه در تنگه باب‌المندب حرکت می‌کنند تا به بازدارندگی و پاسخ به حملات حوثی‌ها کمک کنند.

ایالات متحده تا به امروز به حوثی‌های تحت حمایت ایران که در یمن فعالیت می‌کنند، حمله نکرده و هیچ یک از تسلیحات یا سایت‌های آنها را هدف قرار نداده است. وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه به این پرسش که چرا پنتاگون حمله متقابل انجام نداده است، پاسخ نداد.

سناتور میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا روز دوشنبه ۲۷ آذر با اشاره به حملات اخیر حوثی‌های یمنی به کشتی‌های تجاری و نظامی در دریای سرخ، این اقدامات را نشانه‌ای از گستاخی روزافزون نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی دانست و نسبت به خطر جدی این حوادث برای اقتصاد جهانی هشدار داد.

او رویکرد جاری در مقابله‌ با چالش‌ها و تهدیدهای واقعی را باعث زیر سوال رفتن اعتبار آمریکا به عنوان ابرقدرت جهانی دانست و خواستار اقدامات جدی‌تر علیه گروه حوثی‌ها و حامیان‌ این گروه شد.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده سه سال پیش در همان آغاز حضورش در کاخ سفید، حوثی‌های یمن را از فهرست دولت آمریکا از گروه‌های تروریستی خارج کرد.

گروهی از اعضای جمهوری‌خواه سنا خواستار بازگرداندن این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی به فهرست تروریسم هستند.

XS
SM
MD
LG