لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

وزیر دفاع آمریکا در اسرائيل در مورد حملات حوثی‌ها به جمهوری اسلامی هشدار داد


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا.
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، که به اسرائيل سفر کرده است به جمهوری اسلامی ایران در مورد حملات شورشیان حوثی‌ یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ هشدار داد.

حوثی‌ها یکی از گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه هستند.

آقای آستین در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل،‌ گفت که «پشتیبانی ایران از حوثی‌ها برای حمله به کشتی‌های تجاری باید متوقف شود.»

آقای آستین همچنین بر حمایت آمریکا از اسرائيل تاکید کرد.

یمن که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است از زمان شورش حوثی‌ها درگیر جنگی گسترده با ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان بود. امید می‌رفت با بهبود روابط تهران و ریاض، شرایط مردم قحطی‌زده یمن نیز بهتر شود.

از آغاز حمله تلافی‌جویانه اسرائيل به حماس، شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی درخاورمیانه به نیروهای آمریکایی و همچنین کشتی‌های تجاری حمله کرده‌اند.

حسین امیرعبداللیهان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، اخیرا مدعی شده بود که ایران گروه نیابتی در منطقه ندارد. مقامات ایران از مواضع و اقدامات این گروه‌ها از جمله شورشیان حوثی حمایت کرده‌اند و به آنها تسلیحات داده‌اند.

به گزارش رویترز حملات گروه حوثی یمن به کشتی‌های تجاری در انتهای جنوبی دریای سرخ، چندین شرکت کشتی‌رانی را وادار کرد تا مسیر کشتی‌های خود را تغییر دهند و از عبور از آن منطقه خودداری کنند.

حوثی‌ها می‌گویند هدف از حملات به کشتی‌ها حمایت از فلسطینی‌ها است.

تغییر مسیر کشتی‌ها هزینه سفر و زمان سفرهای دریایی را اضافه می کند و در نتیجه این حملات قیمت نفت و قیمت بیمه آنها و خطر جنگ نیز افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG