لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

وزرای امور خارجه آمریکا و کانادا: اقدامات بیشتری علیه مقامات ایران  در راه است


وزرای امور خارجه آمریکا و کانادا با محکوم کردن اقدامات تهران در برخورد با مهسا امینی و مردم معترض به مرگ او، در کنفرانس خبری در واشنگتن گفتند که اقدامات بیشتری علیه مقامات ایران به اجرا خواهند گذاشت.

آنتونی بلینکن در این کنفرانس خبری مشترک در واشنگتن گفت که دولت آمریکا علاوه بر اعمال تحریم بر مقامات تهران، مساله نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را در مجامع بین‌المللی پیگیری می‌کند.

او افزود: «ما همچنان به دنبال راه‌هایی برای حمایت از کسانی هستیم که در ایران به ابراز عقیده به صورت مسالمت‌آمیز می‌پردازند و همچنین به دنبال اقدامات علیه افرادی هستیم که مسئول سرکوبگرانه‌ترین نقض حقوق بشر هستند. »

وزیر امور خارجه کانادا هم در این کنفرانس خبری، با اشاره به اقدام اتاوا در تحریم فرماندهان پلیس و گشت ارشاد، و پیگیری پاسخگو کردن ایران در سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ گفت:« دولت جاستین ترودو به دنبال محکومیت تهران در مجمع عمومی سازمان ملل است.»

ملانی جولی افزود:«‌باید بگویم که گزینه‌های بسیاری روی میز است و ما کارهای زیادی انجام داده ایم، اما باید کارهای بیشتری انجام دهیم و خواهیم داد.»

او تصریح کرد:« کانادا قطعنامه‌‌ای را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد داده که تضمین کننده محکومیت گسترده نقض حقوق بشر در ایران است.»

همچنین میشل تایلور نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در توئیتی از همراهی آمریکا با جامعه جهانی در پاسخگو دانستن جمهوری اسلامی خبر داد.

او نوشت: امروز آمریکا به ۵۳ کشوری ملحق شد که ایران را به انجام تحقیقات سریع، کامل، بی‌طرفانه و شفاف در مورد مرگ مهسا امینی دعوت کردند. جامعه بین المللی نباید تصاویر خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان مسالمت آمیز را نادیده بگیرد. آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

در پی کشته شدن مهسا امینی در زمان بازداشت توسط پلیس گشت ارشاد، علاوه بر محکومیت جهانی دولتها و شخصیتهای بین المللی، مردم ایران هم دو هفته است که با حضور در خیابان‌ها به روند موجود و سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض می‌کنند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG