لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۱

نیروهای امنیتی حمله دیگری به فرودگاه کراچی را دفع کردند


استقرار نیروهای امنیتی پاستان در فرودگاه بین المللی «جناح» در کراچی - ۲۰ خرداد ۱۳۹۳
استقرار نیروهای امنیتی پاستان در فرودگاه بین المللی «جناح» در کراچی - ۲۰ خرداد ۱۳۹۳
کمتر از دو روز پس از آن که نیروهای امنیتی پاکستان اعلام کردند کنترل فرودگاه کراچی را پس از حمله شورشیان مسلح در دست گرفتند، مسوولان پاکستانی از حمله افراد مسلح به مرکز آموزشی نیروی امنیتی فرودگاه کراچی خبر دادند که با برخورد نیروهای امنیتی مجبور به فرار شدند.

طالبان پاکستانی مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و در عین حال نسبت به انجام حملات بیشتر هشدار داد.

بنابر اعلام مقام های پاکستان کسی در جریان این درگیری آسیب ندیده است و عملیات جستجو برای مهاجمان ادامه دارد. اداره هواپیمایی کشوری پاکستان پروازها را در فرودگاه برای مدتی کوتاه بحال تعلیق در آورد، اما بعدا از سرگرفته شد.

این حمله در حالی صورت گرفت که ارتش پاکستان اعلام کرد در یک رشته حملات هوایی ۱۵ متهم به عضویت در گروه های شبه نظامی کشته و ۹ «مخفیگاه تروریست ها» در منطقه خیبر، در شمال غرب پاکستان نیز نابود شده است.

ارتش پاکستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که حملات هوایی صبح سه شنبه، دو روز پس از حمله روز یکشنبه طالبان پاکستان به فرودگاه بین المللی «جناح» در کراچی صورت گرفت که در پی آن دست کم ۳۶ نفر، از جمله ۱۰ فرد مهاجم، کشته شدند.

افراد مهاجم که لباس های ارتشی پوشیده بودند، اواخر روز یکشنبه با اقدام به تیراندازی، مسیر خود به بخش خدمات فرودگاه، که بیشتر برای بارگیری و همچنین پرواز های ویژه استفاده می شود، را باز کردند. مهاجمان در درگیری ۵ ساعته با نیروهای امنیتی، یا با شلیک گلوله ماموران کشته شدند و یا خود را منفجر کردند.

نیروهای امداد پاستان همچنین روز سه شنبه، اجساد ۷ نفر که در داخل یک سردخانه در فرودگاه پناه گرفته بودند را از محل بیرون آوردند. گزارش های محلی می گوید قربانیان برای یک شرکت خصوصی حمل و نقل کار می کردند و اجساد آنها چنان سوخته بود که قابل شناسایی نبودند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان روز شنبه جلسه ای برای بررسی وضعیت امنیتی در پی حمله به فرودگاه با شرکت مقامات ارشد امنیتی و دولتی تشکیل داد. دفتر شریف گفت وزیر کشور و رئیس ستاد ارتش از جمله کسانی بودند که او را از وضعیت امنیتی در مناطق قبیله ای، کراچی و استان بلوچستان آگاه ساختند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، بان کی مون، حمله به فرودگاه کراچی و همچنین حمله به زائران شیعه نزدیک مرز ایران را به شدت محکوم کرد.

روز یکشنبه، ساعاتی قبل از حمله به فرودگاه کراچی، افرادی که گمان می رود عضو گروه های افراطی سنی بودند، با حمله به یک اتوبوس حامل زائران شیعه در شهر تفتان، نزدیک مرز ایران، ۲۶ نفر از آنها را کشتند.

مقام های پاکستان می گویند یک بمبگذار کشته شد و سه مهاجم دیگر نیز خود را منفجر کردند.
XS
SM
MD
LG