لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

پرزیدنت ترامپ بر تعهد دولت ایالات متحده به ریشه‌کنی ایدز در آمریکا ظرف ۱۰ سال تاکید کرد


رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه ۱۰ آذر در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز، ضمن ابراز حمایت از مبتلایان به اچ‌آی‌وی/ایدز، بر تعهد آمریکا به مبارزه با این بیماری تاکید کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت، به مناسبت روز جهانی ایدز حمایت خود و همسرش را از افرادی که مبتلا به اچ‌آی‌وی/ایدز هستند ابراز کرد و گفت ما در سوگ قربانیان این بیماری هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر تعهد دولت به پایان دادن به این اپیدمی در آمریکا تا جایی که ایدز ظرف ۱۰ سال ریشه‌کن شود تاکید کرد و گفت برنامه متناسب با آن نیز آغاز شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: «رهبری آمریکا ثابت کرده است با کمک یکدیگر می‌توانیم جان مردم را نجات دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر در روز یکشنبه در توئیتی به همین مناسبت نوشت، پیشرفت چشمگیری در راه غلبه بر این بیماری حاصل شده، با این حال برای رسیدن به نتیجه نهایی کارهای مهمی باقی مانده است.

مایک پمپئو در ادامه یاد قربانیان این بیماری مهلک را گرامی داشته و خاطر نشان کرد: «ما در این راه در کنار شرکایمان، که مدت‌ها است به اتفاق آنها به دنبال آن هستیم این اپیدمی (همه‌گیری) را یک بار و برای همیشه ریشه‌کن کنیم، می‌مانیم.»

وی در توئیت دیگری نوشت: واکنش ما به بحران اچ‌آی‌وی/ایدز بزرگترین تعهدی است که تاکنون برای مقابله با یک بیماری اجرا شده و جان بیش از هجده میلیون نفر را نجات داده است. طرح «پ‌پ‌ف‌ا‌ر» (برنامه اضطراری رئیس‌جمهوری برای مقابله با ایدز) نشان دهنده سخاوت کشورمان و قدرت ارزش‌های ما است؛ ارزش‌هایی که در باورهای ما مبنی بر بهتر کردن زندگی شهروندان‌مان و شکوفاتر شدن زندگی همه ما، ریشه دارد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در پیامی به همین مناسبت، بار دیگر بر پایبندی ایالات متحده به تعهد خود در مبارزه با اپیدمی اچ‌آی‌وی و همچنین نقش مهم جوامع مختلف در این مبارزه تاکید کرد.

مورگان اورتگاس در توئیتی نوشت: «ما با کمک هم می‌توانیم ورق را برگردانیم و بر ایدز غلبه کنیم.»

وبسایت برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد نیز همزمان در بیانیه‌ای به مناسب روز جهانی ایدز نوشت که با کمک و همکاری جوامع مختلف برای مبارزه با این بیماری، امروز ده‌ها میلیون نفر تحت درمان هستند.

بر اساس این بیانیه، از بیش از ۳۵ سال پیش و نخستین گزارش ابتلا به ایدز تاکنون حدود ۷۸ میلیون نفر آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی شده‌اند و حدود ۳۵ میلیون نفر بر اثر بیماری‌های مرتبط با آن جان خود را از دست داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG