لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

وزیر خارجه آمریکا: از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان بستگی به عملکرد طالبان دارد


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا - آرشیو
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا - آرشیو

وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۷ شهریور گفت طالبان با بمبگذاری روز پنجشنبه در کابل، که جان یک سرباز آمریکایی را گرفت، از حد فرا رفته و به همین دلیل دولت آمریکا مذاکرات صلح را با این گروه اسلامگرای افراطی متوقف کرده است.

مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه خبری فاکس گفت که دولت پرزیدنت ترامپ زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در روند مذاکرات صلح افغانستان، را به کشور فراخوانده است و از سر گرفته شدن این گفت‌وگوها بستگی به عملکرد این گروه شورشی دارد.

وی در عین حال در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که واشنگتن همچنان به رسیدن به توافق با طالبان برای پایان دادن به جنگ افغانستان علاقمند است، اما تا زمانی که طالبان ثابت نکند که قادر است به تعهداتش در توافق احتمالی پایبند باشد، از این جلوتر نمی‌رود.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگوی دیگری با ای‌بی‌سی در همین ارتباط تصریح کرد: «شما اگر بخواهید برای صلح مذاکره کنید، اغلب باید با برخی بازیگران خیلی بد سر و کار داشته باشید ... ما می‌دانیم طالبان چه کسانی هستند. حواسمان جمع است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه در توئیتر از لغو دیدارهای برنامه‌ریزی شده خود با رهبران طالبان و رئیس جمهوری افغانستان در کمپ‌ دیوید ​خبر داد.

پرزینت ترامپ با اشاره به کشته شدن یک سرباز آمریکایی و یازده نفر دیگر در انفجار روز پنجشنبه در کابل گفت این دیدارها، که قرار بود روز یکشنبه برگزار شوند، را لغو و مذاکرات صلح را نیز متوقف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG