لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

هشدار اوباما به کرزی درباره حضور نیروها در افغانستان


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به پنتاگون گفته است برای خروج تمام سربازان از افغانستان تا پایان سال ، در صورتی که توافقنامه امنیتی دو جانبه امضا نشود، آماده باشد.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما این پیام را روز سه شنبه در گفت و گویی تلفنی با حامد کرزی همتای افغان خود با او در میان گذاشت.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما به کرزی گفت واشنگتن امکان امضای توافقنامه را باز نگاه خواهد داشت، اما هرقدر بیشتر به تاخیر بیافتد، بر این احتمال که هر ماموریت آمریکا پس از ۲۰۱۴ از نظر اندازه و هدف کوچکتر خواهد بود، افزوده خواهد شد.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا گفت وزارت دفاع برای هم خروج منظم و هم ادامه مشارکت آمریکا در ماموریتی به سرپرستی ناتو که بر آموزش، راهنمایی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان متمرکز خواهد بود برنامه ریزی خواهد کرد.

توافقتامه امنیتی دوجانبه حدود ۱۰ هزار سرباز آمریکا را در یک نقش پشتیبانی برای ۱۰ سال در افغانستان نگاه خواهد داشت. کرزی به تاکتیک های آمریکا در کشورش، به ویژه حملات به خانه های افغان ها اعتراض کرده است و می خواهد پیش از امضای آن اطمینان هایی برای گفت و گو با شبه نظامیان طالبان دریافت کند.
دولت اوباما تهدید کرده است اگر توافقنامه امضا نشود، به نقش نظامی خود کاملاً پایان خواهد داد.

کاخ سفید می گوید در گفت و گوی تلفنی آقای اوباما و حامد کرزی ، آمادگی هایی که برای برگزاری انتخابات در افغانستان جریان دارد نیز مطرح شد.

آقای اوباما از آغاز فصل مبارزات انتخاباتی در افغانستان استقبال کرد و بر حمایت آمریکا از انتخابات آزاد، معتبر و به موقع تاکید گذاشت و گفت مردم افغانستان در حالی که به زودی گام مهم حرکت به سوی حوزه های رای گیری را بر خواهند داشت، باید بدانند ایالات متحده از نیروهای امنیتی و کوشش های آنها برای تامین امنیت انتخابات حمایت خواهد کرد.

در بیانیه دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری آمریکا گفته می شود دو رهبر نقش مهمی را که نهادهای مستقل انتخاباتی در نظارت بر انتقال قدرت بازی خواهند کرد یاد آور شدند. پرزیدنت اوباما تکرار کرد که ایالات متحده از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد و مردم افغانستان خودشان باید در باره کسی که باید کشور را رهبری کند تصمیم بگیرند.

آقای کرزی رئیس جمهوری آمریکا را از جدید ترین کوشش هایی که جهت برقراری صلح و آشتی در افغانستان جریان دارد آگاه ساخت، و هردو نفر گفتند مهم است که کشورهای منطقه از یک راه حل سیاسی برای مناقشه پشتیبانی کنند.

در بیانیه کاخ سفید گفته می شود ایالات متحده آمریکا از یک افغانستان مستقل، با ثبات، متحد و دمکراتیک حمایت می کند، و به مشارکت بر اساس اصول احترام و مسئولیت متقابل ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG