لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به افغانستان؛ نانسی پلوسی با اشرف غنی دیدار کرد


نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به همراه یک هیئت عالی رتبه از نمایندگان ایالات متحده روز یکشنبه به افغانستان سفر کرد.

به گزارش رویترز، بنابر بیانیه‌ای که بعد از این دیدار منتشر شد، نانسی پلوسی که پس از سفر اردن به افغانستان رفته است، با اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا و شماری دیگر از فرماندهان ارشد ایالات متحده دیدار کرد.

خانم پلوسی گفت که هیئت‌ او توسط دیپلمات‌های آمریکا از تلاش‌های مذاکرات صلح با طالبان اطلاع یافته و با عبدالله عبدالله مدیر اجرایی افغانستان و رهبران جامعه مدنی از جمله زنان افغان دیدار کرده است.

براساس بیانیه منتشر شده، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که ما درباره وضعیت نامعلوم نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه سپتامبر گفت‌وگو کردیم و امیدواریم نتیجه این انتخابات هرچه زودتر مشخص شود.

خانم پلوسی همچنین بر لزوم مقابله با فساد تاکید کرد و گفت که زنان در روند مذاکرات برای دستیابی به یک آشتی ملی باید حضور داشته باشند.

همزمان با سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا هم روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در یک سفر از پیش اعلام نشده به کابل رفت.

او پیش از رسیدن به افغانستان به خبرنگاران گفته بود که امکان کم کردن نیروهای نظامی حاضر در افغانستان، به شکلی که لطمه‌ای به ماموریت مبارزه با تروریسم ایجاد نکند،‌ وجود دارد.

سفر مقامات ارشد ایالات متحده به افغانستان در شرایطی است که آمریکا و طالبان به مدت ۹ ماه درگیر مذاکرات صلح بودند. اما ماه پیش پرزیدنت ترامپ در واکنش به یک انفجار توسط طالبان، دیدار با رهبران طالبان را لغو کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG