لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

رایان کراکر: سرنوشت افغانستان به پاکستان ارتباط دارد


رایان کراکر، برگزیده از سوی پرزیدنت اوباما به سفیری در افغانستان در مقابل کمتیه مناسبات خارجی سنا - ۸ ژوئن ۲۰۱۱
رایان کراکر، برگزیده از سوی پرزیدنت اوباما به سفیری در افغانستان در مقابل کمتیه مناسبات خارجی سنا - ۸ ژوئن ۲۰۱۱

یک دیپلمات قدیمی آمریکا که به عنوان سفیر بعدی ایالات متحده در افغانستان نامزد شده است می گوید آینده کشور به آنچه در پاکستان اتفاق بیفتد بستگی دارد.

رایان کراکر روز چهارشنبه در توضیحاتی در کمتیه مناسبات خارجی سنا گفت وضع در افغانستان بدون موفقیت در پاکستان بهبود نخواهد یافت.

از زمانی که تکاوران آمریکایی، اسامه بن لادن رهبر القاعده را در ابت آباد در شمال اسلام آباد کشتند، آمریکا پاکستان را برای سرکوب گروه های تروریستی در داخل مرزهای خود زیر فشار گذاشته است.

کراکر همچنین هشدار داد آمریکا در حالی که کاهش سربازان در افغانستان را آغاز می کند باید مراقب باشد، و اطمینان داشته باشد که گروه های تروریستی از این کاهش به عنوان فرصتی برای بازگرداندن پایگاه های خود به افغانستان استفاده نخواهند کرد.

رسیدگی به نامزدی کراکر در حالی صورت می گیرد که قانون گذاران آمریکا روز به روز بیشتر ناراحتی خود را از مدت و هزینه جنگ در افغانستان ابراز می کنند.

در گزارشی که کمیته مناسبات خارجی سنا روز چهارشنبه منتشر کرد گفته می شود دولت نمی تواند کاملا نشان دهد نزدیک به ۱۹ میلیارد دلار کمک به دولت افغانستان در دهه گذشته چگونه صرف شده است و هشدار می دهد که تلاش های آمریکا برای بازسازی کشور ممکن است با خروج سربازان خارجی در سال ۲۰۱۴ دوام نیاورد.

در جریان توضیحات در کمیته، کراکر قبول کرد که فساد یک مشکل اصلی در افغانستان است و آن را به منزله یک «شورش دوم» دانست که گروه هایی مانند طالبان را جذاب تر می کند.

کراکر در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک دیپلمات در افغانستان خدمت کرد و در بازگشایی سفارت آمریکا در کابل کارساز بود. وی همچنین در مقام سفیر آمریکا در عراق و پاکستان خدمت کرده است.

جان کری، رییس دمکرات کمیته مناسبات خارجی سنا، ابراز امیدواری کرد که کمیته و تمام سنا نامزدی کراکر را به سرعت تصویب کند.

پرزیدنت اوباما تعداد سربازانی را که باید از ۱۰۰ هزار نفر نیروی فعلی در افغانستان کاسته شوند بررسی می کند.

مقام های بلندپایه وزارت دفاع نسبت به یک خروج شتابزده هشدار داده اند زیرا بیم آن دارند که دست آوردهای آمریکا علیه طالبان خنثی شود.

XS
SM
MD
LG